Skip to main content

Koç Topluluğu çalışanları KoçGPT ile iş süreçlerinde üretken yapay zekâ teknolojisinden faydalanıyor.

Koç Holding, Koç Topluluğu çalışanlarının üretken yapay zekâ (Generative-AI) teknolojisini, KoçGPT uygulaması ile iş süreçlerinde kullanmaya başladığını duyurdu.

Yapılan açıklamada bireysel kullanıcılara özgü işlevleri bünyesinde barındıran KoçGPT’nin; güvenlik, hız, kapasite ve özellikle veri analizi performansıyla kurumsal ihtiyaçlara yönelik özelleştirme imkânları sunduğu belirtildi.

Açıklamaya göre; Koç Topluluğu çalışanları, KoçGPT ile e-posta ve toplantı yönetimi, metin düzenleme, kurumsal terimler, dil çeviri gibi modülleriyle ofis çözümlerine ulaşıyor, etik ilkeler ve uyum politikaları alanındaki sorularına hızlıca yanıt alıyor. KoçGPT, Koç Topluluğu bünyesindeki farklı sektörlere, kurumsal bir yapıda tek GPT modeli üzerinden hizmet vermesi açısından dünyadaki benzer uygulamalar arasında farklılaşıyor.

Alphan Kimyonok

Koç Holding Bilgi Teknolojileri Koordinatörü Alphan Kimyonok

KoçGPT’nin hayata geçiş süreci

Koç Holding Bilgi Teknolojileri Koordinatörü Alphan Kimyonok, 2022 yılının Kasım ayında gerçekleştirilen ChatGPT lansmanından sonra bu teknolojinin potansiyelini keşfetmek ve Topluluk içinde nasıl kullanılabileceğini değerlendirmek üzere yoğun bir çalışma yürüttüklerini belirtti. KoçGPT’nin hayata geçiş sürecini ise şöyle anlattı: “Özellikle veri paylaşımının gerçekleştiği ve bu verilerle modellerin eğitildiği bir ortamda, kurumsal senaryoların belirlenmesi zorlu bir süreçti. Bu nedenle, hangi senaryoların açık veriler üzerinden çalışabileceğini belirlemek üzere katılımcı bir yaklaşımla ilerledik. ‘Boost Your Business Ideathon’ etkinliğiyle Koç Topluluğu’nda farklı şirketlerde görev alan çalışma arkadaşlarımızdan operasyonel anlamda farklılaşan kullanım senaryoları topladık. 600’den fazla fikri gruplandırıp öne çıkanları projelendirme sürecine girdik.”

Kimyonok’un verdiği bilgilere göre KoçGPT uygulamasının amacı, üretken yapay zekâ teknolojisini çalışanlara ulaştırmak, bunu yaparken de veri güvenliği ve gizliliği ön planda tutuluyor.

Kimyonok, “Geniş kapsamlı bir program olarak kurguladığımız KoçGPT’ye çalışma arkadaşlarımız kendi ekranları üzerinden kolayca erişebiliyor, eğitimlerle bu yenilikçi teknolojiden iş süreçlerinde en üst düzeyde faydalanabiliyor” ifadelerini kullandı.

KoçGPT uygulamasının, Microsoft Azure Open AI servisi ile entegre edilen GPT-4 Turbo altyapısıyla desteklendiğini belirten Kimyonok, uygulamanın kullanıcıların ihtiyaçlarına özel geliştirilen modüllerle donatılarak, operasyonel süreçlerde etkin bir araç olma hedefiyle devreye alındığını söyledi.

KoçGPT programının devamlılığını sağlamak ve özel çözümler üretebilmek adına KoçDigital bünyesinde ‘GenAI Mükemmeliyet Merkezi’ni kurduklarını da aktaran Kimyonok, bu merkezin üretken yapay zekâ teknolojisindeki ilerlemeleri değerlendirerek ölçeklenebilir çözümlere dönüştürme ve Topluluk içinde ortak kullanım senaryolarını belirleyerek uygulamaya alma görevini üstlendiğini belirtti.