Skip to main content

Bilişim uzmanları, kamu alanlarındaki sarhoş kimseleri görüntülemek için bir makale yayımladı. Makale, iki algoritmanın termal görüntülemeyle bir arada nasıl kullanılabileceğinden bahsediyor. Makale, Uluslararası Elektronik Güvenliği ve Adli Bilişim Gazetesi’nde yayımlandı.Yunanistan’da…

Bilişim uzmanları, kamu alanlarındaki sarhoş kimseleri görüntülemek için bir makale yayımladı. Makale, iki algoritmanın termal görüntülemeyle bir arada nasıl kullanılabileceğinden bahsediyor.
Makale, Uluslararası Elektronik Güvenliği ve Adli Bilişim Gazetesi’nde yayımlandı.Yunanistan’da Patras Üniversitesi’nde Georgia Koukiou ve Vassilis Anastassopoulos, iki farklı algoritma üzerine çalıştıklarını belirtti. Alkol, cilt yüzeyinde kan damarının genişlemesine neden oluyor. Termal görüntülemeden toplanan verileri karşılaştırmak adına bu durum başlangıç noktası olarak görüldü. Benzer yöntem, havaalanlarında SARS gibi enfeksiyonları saptamak için geçmişte kullanıldı. Çalışma, 2003’te uyarılan salgın sırasında yürütüldü.
İkinci algoritma yüzün farklı bölgelerinin haritasını çıkarmak için kullanılıyor. Sarhoş olan birey alnına kadar soğuk kalırken, burnunun sıcak olduğu ortaya çıkarıldı. Veritabanına karşı bu bilgileri kullanmak için, ilk algoritmayla birlikte ikinci bir algoritma belirlemek ve özelliklerini ayırt etmek gerekiyordu.
Termal görüntüleme, daha önceden potansiyel suçluları gözetlemekte kullanılmıştı. Örneğin, Occupy LSX protestocularının St Pauls’te geceleri kendi çadırlarında olup olmadığını görüntülemekte yararlanılmıştı. 
(Kaynak: Wired)