SOSYAL AĞLAR

DigitalAge | 26.03.2014 - 17:29

‘Kişisel bilgileri vermeyeceğiz’

Twitter geçen Cuma gününden bu yana yaşanan erişim yasağıyla ilgili olarak ilk resmi açıklamasını yaptı. Eski Bakan Binali Yıldırım'ın şikayet ettiği @oyyokhırsıza hesabı Twitter tarafından askıya alındı. Twitter ardından Türkiye'ye bu hesabın askıya alınmasının kaldırılması hususunda dava açtı. Ülke bazlı hesabın askıya alınması işlemi Twitter tarafından Türkiye'de ilk kez uygulanıyor.

Kurum adına açıklama yapan Twitter’ın Genel Hukuk Danışmanı Vijaya Gadde Blog.twitter.com üzerinden yaptığı açıklamasında kurum Türkiye’de Twitter’a yaşanan erişim kısıtlamasının yasal bir dayanağı olmadığını söyledi. Gadde aynı zamanda açıklamasında erişim engellemesi süreci boyunca hiçbir IP adresi veya mail adresinin hükümetle paylaşılmayacağı söyledi. Açıklama şöyle devam ediyor:

“Bugün avukatımız Twitter erişim yasağının kaldırılması için bir dava açtı. Twitter’a Türkiye’de erişimin engellenmesi üç tane mahkeme kararına dayanıyor. Bu üç mahkeme kararının ikisi bizim de kurallarımıza da karşı gelen hesaplardan oluşuyor. Bu hesapları zaten askıya aldık. Üzerinde uzlaşamadığımız hesap eski bir Türk bakanı yolsuzlukla suçlayan bir hesap. Bu bizde bazı endişelere neden oldu. Politik ifade özellikle bir yolsuzluğu dillendiriyorsa bizim için çok önemlidir.”

Kaynak: Hürriyet