Skip to main content

Facebook anasayfasını dolduran kedilerle ilgili paylaşımların artık kendi yeri var Kedi görsellerinin paylaşıldığı Catmoji adında yeni bir site Noel arifesinde kullanıcılara sunuldu.  Peki nedir bu Catmoji? Şile hükümetinin düzenlediği bir…

Facebook anasayfasını dolduran kedilerle ilgili paylaşımların artık kendi yeri var
Kedi görsellerinin paylaşıldığı Catmoji adında yeni bir site Noel arifesinde kullanıcılara sunuldu. 

Peki nedir bu Catmoji? Şile hükümetinin düzenlediği bir Start – up  programının  bir parçası olan yeni site, kedi fotoğrafları ve videolarının paylaşıldığı bir platform. 

Catmoji sitesinde hedeflenen, interneti kedilerle birlikte daha iyi daha mutlu bir yer haline getirmek. 
Mashable’ın haberinde; sitenin kurucularından yazılımcı Matthew Phiong ve tasarımcı Koekoe Loo Wan’ın, Catmoji için kedilerin Facebook adresi olmasını istediklerine yer veriliyor. 
Yeni sitenin adı olan Catmoji, ‘cat’ ve Japonya’da mesajlaşmada kullanılan sembollerin adı olan emoji‘nin birleşiminden oluşuyor.
İngilizcede ‘cat’ olarak geçen kedilerin kendi terimleri çoktandır oluşmaya başlamıştı. Reklamcılık terimine de giren ‘catvertising’ ve İngilizcede Cumartesi günü anlamına gelen Saturday’in Caturday yorumundan sonra kediler için özel açılan yeni siteyle birlikte yeni terimler kullanılıyor.  Site üzerinde kullanılan diğer terimler ise; catmunity, catvatar. 
Catmoji sitesine buradan ulaşılabilir.