Skip to main content

Paylaşılan kedi fotoğrafları, kullanıcıların nerede olduğunu ortaya çıkarabilir

Kedinizin fotoğraflarını internette paylaşmak belki de yapılan en eğlenceli şeylerden biri. Ancak, bu paylaşımların kedinizin yerini aynı zamanda sizin de yerinizi belli edeceğini biliyor musunuz?

Eğer bu durumun farkında olsanız bile, bu veriyle tam olarak ne yapılacağını tahmin edemeyebilirsiniz. Florida State Universitesi’nde Yardımcı Doçent Owen Mundy, kedi fotoğrafı örneklerini kullanarak bu soruları yanıtlıyor. Yaptığı çalışmasında fotoğraf bilgilerinin hakkımızda neler ortaya çıkarabileceğini gözler önüne seriyor.

Munday’in “Kedinizin nerede yaşadığını biliyorum” (I Know where Your Cat Lives) projesi rastgele seçilmiş bir milyon fotoğrafa yer veriyor. Sitede Flickr ve Instagram’da “cat” (kedi) etiketiyle paylaşılan fotoğraflara yer veriyor.

İnternet sitesinde her bir fotoğrafın konum koordinat bilgilerini görebilirsiniz. Fotoğrafların koordinatları da siteye fotoğraf eklenirken otomatik olarak çekiliyor.

Eğlenceli görünen bu proje aslında herkes için bir hatırlatıcı niteliğinde. Kedi, köpek, evcil hayvanların fotoğrafları, kendi fotoğraflarınız, aile üyelerinin yer aldığı fotoğrafların fotoğraf  verisi (nerede çekildiği, kamera bilgileri) sayesinde takibe alınabilir.

Mundy ve ekibi proje maliyetini Kickstarter’da karşılamayı hedefliyor. “Kedinizin nerede yaşadığını biliyorum” projesi 2 bin 500 dolar toplamayı planlıyor.

Proje şu ana kadar 409 dolar bağış alırken; belirlediği hedefine ulaşması için 17 günü daha bulunuyor.

Kaynak: The New York Times

Fotoğraf: Flickr kullanıcısı Linda Tanner