Skip to main content

Yayınlanan rapora göre istenmeyen epostaların payı, Ocak ayında 7,6 puan azalarak, yüzde 65,7’ye geriledi.

Online güvenlik şirketi Kaspersky Lab, ‘spam raporu’nu yayınladı. Bu rapora göre tüm dünyada istenmeyen epostaların payı, Ocak ayında 7,6 puan azalarak, yüzde 65,7’ye geriledi. Bu düşüşte, Ocak ayında iş etkinliklerinin azalması ve çok sayıda botnet’in kapalı olmasıydı.

Dolandırıcılar tarafından kullanılan bir diğer önemli olay ise Soçi Olimpiyat Oyunları oldu. Ocak ayında Olimpiyat Oyunlarının logosunu taşıyan sahte tasarım ürünleri ve aksesuarların reklamlarını içeren toplu epostalar tespit edildi.

Listedeki ülke sıralaması

Tüm istenmeyen epostaların yüzde 21,9’unun kaynağı olan ABD, yaklaşık 3 puanlık artışla ikinci sıradan birinciliğe yükseldi. Buna karşılık Çin’in katkısı (yüzde 16) 7 puan düştü ve ülkenin ikinci sıraya gerilemesine neden oldu. Güney Kore (yüzde 12,5) listenin üçüncü sırasında yer aldı.

Saldırıya uğrayan kuruluş sıralaması

Kimlik avcılarının saldırısına uğrayan kuruluşların sıralaması ise Ocak ayında önemli ölçüde değişmedi. İlk sırayı alan sosyal ağ siteleri (yüzde 27,3) paylarını 0,9 puan artırdı. Eposta hizmetlerinin (yüzde 19,7) ve arama motorlarının (yüzde 16,9) oranları biraz arttı ve bu kategoriler sıralamada sırasıyla ikinciliği ve üçüncülüğü aldılar.

Finans ve eödeme kuruluşları (yüzde 15,7), bu kategorinin payı önceki aya göre 0,2 puan düşse de dördüncü sıradaki yerlerini korudu.

Telefon ve internet hizmeti sağlayıcıları (yüzde 8,29) ve BT tedarikçileri (yüzde 5,93) kategorilerinin payları bir ölçüde azalsa da sıralamadaki yerleri değişmedi; sırasıyla beşinci ve altıncı sırada yer aldılar.