ETKİNLİK

DigitalAge | 07.03.2014 - 18:51

Kadınlar arasında online’da popüler olan içerikler hangileri?

Araştırma şirketi Gemius'un yayımladığı çalışma, online'da kadınlar arasında hangi konuların popüler olduğunu ortaya koyuyor.

Uluslararası araştırma şirketi Gemius, hangi temadaki internet sitelerinin kadın kullanıcılar arasında en çok ilgi gördüğünü araştırdı.

Kadınların en çok yemek tarifleri, sağlık sorunları, ebeveynlik ve kadınlara özel yaşam gibi konular içeren internet sitelerine ilgili olduğu ortaya çıkıyor.

Gebelik ve annelik ile ilgili kadın siteleri, yüzde 62’lik kadın ziyaretçi oranı ile Çek Cumhuriyeti‘nde, yüzde 56 ile de Slovakya‘da en popüler portallar oldu. Yaşam, yüzde 63’le Moldovalı ve yüzde 62’yle Türk kadınları için bir numaralı konu oldu. Etarifler yüzde 64’le Bulgar kadınlar için en cazip online tema olurken, lüks eşyalar Macar kadın kullanıcılar arasında yüzde 59 ile en baskın orana sahip durumda.

Kadınlar arasında online'da popüler olan içerikler hangileri_

Ukrayna ve Polonya‘da kadın internet kullanıcılarının çoğu sağlık üzerine online bilgilere odaklanıyor. Bu tematik kategoride Ukraynalı kullanıcıların yaklaşık yüzde 62’si kadın iken, Polonya‘da bu oran yüzde 63’lerde seyrediyor.

Araştırma metodu

Kadınların en çok ilgi gösterdiği internet sitesi kategorilerini öğrenmek için kullanıcıların cinsiyetleri, seçilmiş bir internet sitesinin belirli bir süredeki hedef ziyaretçi grubunun tüm ziyaretçilere oranlanması gibi bir yol izlenerek tespit edildi.

Sunulan veriler, Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’nın 30’dan fazla ülkesinde Gemius tarafından yürütülen, ‘gemiusAudience’ adlı uluslararası bir araştırma projesinin, Türkiye’de ise Gemius’un IAB Türkiye adına yürüttüğü IAB Türkiye İnternet Ölçümleme Araştırması’nın sonuçlarından elde edildi.

İlüstrasyon: Lady Katherine Sims