Skip to main content

Yayına alınan sitede gün içinde kadınlar, doktorlara yayın sırasında soru sorup; yayın sonunda internet üzerinden ücretsiz görüşebilecek

Bu yıl Türkiye’de 60’ıncı yılını kutlayan Bayer, yeni bir sosyal sorumluluk projesine imza atıyor. Kadın sağlığı konusunda doğru, güvenilir ve bilimsel bilgiye ulaşılmasını sağlamak amacıyla Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği’nin de desteği ile hayata geçirilen canlı internet tv, kadinsagligitv.com adresinden bugün (11 Eylül) itibariyle yayına başlıyor.

Cinsel sağlık, infertilite, gebeliğe hazırlık, adet dönemi, mutlu cinsellik, kadınlarda en çok görülen hastalıklar, vajinal estetik, menopoz gibi kadınları yakından ilgilendiren farklı konularda 100’ün üzerinde uzman doktor günün belli saatlerinde Kadın Sağlığı TV üzerinden canlı yayında merak edilen soruları cevaplayacak.

Türkiye’de kadınların cinsel sağlık bilinci ve Türk kadınının internet kullanım alışkanlığı üzerine kapsamlı bir araştırma yaptırdıklarına dikkat çeken Bayer EMEA Bölgesi Pazarlama Bölüm Başkanı Dr. Oğuz Mülazımoğlu, rapordan çıkan sonuçların Kadın Sağlığı Web TV platformunun hayata geçirilmesine kaynak oluşturduğunu söyledi.

“Türkiye’nin kadın sağlığı haritasını çıkardık”

Projeyi hayata geçirmeden önce yaptırdıkları araştırma ile Türkiye’ninkadın sağlığı haritasını” çıkardıklarını söyleyen Mülazımoğlu;

“Sonuçlar bize Türkiye’deki kadınların 2013 yılına göre internet kullanımının yüzde 35’ten yüzde 44’e çıktığını ve aplikasyon indiren kadınların oranının yüzde 29’dan yüzde 48’e çıktığını gösteriyor. Araştırma aynı zamanda, kadınların yüzde 44’ünün cinsel sağlık ve korunma yöntemleriyle ilgili, ilk olarak hala aile büyüklerine danıştığını gösteriyor. Yüzde 31’i arkadaşlarına soruyor, sadece yüzde 11’i doktorundan bilgi alıyor. Yüzde 4’ü ise internet üzerinden doğru bilgiye ulaşmaya çalışıyor. Araştırmadan çıkan diğer sonuç ise senede en az bir kez jinekoloğa gidenlerin oranın yalnızca yüzde 25 olması. Kısaca kadınlar cinsel sağlık konularını hala tabu olarak görüyor, bu konuları arkadaşları ya da aileleriyle konuşuyor. Bazen de internet üzerinden araştırma yaparak asılsız çıkarımlara ulaşabiliyor. Kadın Sağlığı TV ile biz, tüm bu engelleri ortadan kaldırarak kadınların tek ve güvenilir adresten uzman doktorların canlı yayınlarına katılıp diledikleri soruyu sorarak bilimsel bilgiye ulaşmalarını hedefliyoruz“ şeklinde konuştu.

Fotoğraf: Soldan sağa Bayer EMEA Bölgesi Pazarlama Bölüm Başkanı Dr. Oğuz Mülazımoğlu – Bayer Kadın Sağlığı ve Erkek Sağlığı Pazarlama Müdürü Pelin İçil – Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Başkanı Prof. Dr. Cansun Demir

Kadın Sağlığı TV’nin tanıtımı; Bayer EMEA Bölgesi Pazarlama Bölüm Başkanı Dr. Oğuz Mülazımoğlu, Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Başkanı Prof. Dr. Cansun Demir, Bayer Kadın Sağlığı ve Erkek Sağlığı Pazarlama Müdürü Pelin İçil’in katılımı ile Shangri-La Bosphorus Otel’de düzenlenen basın toplantısı ile gerçekleşti.