Skip to main content

Teknolojide Kadın Derneği (WTECH), tarımın sürdürülebilirliğine katkı verecek fikir ve projeleri teşvik edip, tarımda dönüşüm yaratacak çözümleri olan kadın girişimcileri desteklemek amacıyla “Tarımda Teknolojik ve İnovatif Çözümler” konulu yarışmayı başlattı.

TEKNOLOJİDE Kadın Derneği (Wtech), tarımın sürdürülebilirliğine katkı sağlayacak ve etkisini güçlendirecek yeni fikir, proje, ürün ve hizmetleri teşvik etmek amacıyla “Tarımda Teknolojik ve İnovatif Çözümler” adı altında bir yarışma düzenliyor. Tarımda dönüşüm yaratacak yenilikçi çözümleri olan kadın mühendis, veteriner hekim ve girişimcileri destekleyen yarışmayla, aynı zamanda gençlerde sürdürülebilirlik, takım çalışması, proje geliştirme, sorun çözme, liderlik ve sorumluluk alma bilincinin de geliştirilmesi hedefleniyor. Yarışmanın amacı kadın girişimcilerin sürdürülebilir tarım teknolojilerine yoğunlaşmasını sağlamak. Ayrıca bu sayede elde edilecek çözümlerle tarımda verimliliğin artırılması da planlanıyor.

Kadın girişimciler, profesyoneller ve öğrenciler hedefleniyor

Hedef kitlesi, kadın mühendisler, kadın mühendislik öğrencileri, kadın girişimciler, kadın çiftçiler, üniversiteler, kamu, ilgili STK’lar, basın ve özel sektör temsilcileri olan yarışmanın konu başlıkları şu şekilde:

  • İleri teknik ve teknoloji kullanımı ile tarımsal üretimde verimliliğin, kalitenin ve kârlılığın artırılması
  • Tarımsal üretimde verimliliğin, kalitenin ve kârlılığın artırılması konusunda yeni teknik ve teknolojilerin geliştirilmesi
  • Satış fiyatları ve alternatif pazarlama kanalları sağlaması
  • Planlama ve desteklerin organize edilmesi
  • İklim değişikliği risklerinin yönetilmesi
  • Gıda güvenliği ve izlenebilirliği

Toplam 145 bin TL ödüllü yarışma

“Üniversite” ve “Girişimci” olmak üzere iki ayrı kategoride 10 Şubat – 7 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek yarışma için başvurular 19 Mart 2021 tarihine kadar sürecek.

Yarışma kapsamında 27 Mart 2021 tarihinde bir günlük online girişimcilik eğitimi, 3 Nisan 2021 ve 4 Nisan 2021 tarihlerinde de iki günlük online girişimcilik kampı düzenlenecek. Girişimcilik kampında iş modeli, pazarlama, ürün ve hizmet geliştirme ile strateji ve iş geliştirme gibi 4 farklı başlıkta ekiplerle mentor görüşmeleri yapılarak projelerin ve ekiplerin gelişimi sağlanacak.

Yarışmaya katılmak isteyen girişimciler, katılım koşulları başta olmak üzere tüm detayları www.tarimdakadinliderler.com proje web sitesinden öğrenebilecek. Başvurular da aynı adres üzerinden yapılabilecek. Ön elemeyi geçen girişimciler ve projeleri, alanında önde gelen isimlerin oluşturduğu jüri tarafından değerlendirilecek.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın desteğiyle düzenlenen yarışmada, girişimci kategorisinde birinci seçilen ekibe 100.000 TL, üniversite öğrencileri kategorisinde ise birinciye 30.000 TL, ikinciye 10.000 TL, üçüncüye ise 5.000 TL para ödülü verilecek.