Skip to main content

Tesla’nın kurucu ortağı ve eski CTO’su JB Straubel, Tesla yönetim kurulunun yeni üyesi olarak seçildi.

JB Straubel, Tesla’ya bu kez yönetim kurulu üyesi olarak geri döndü. Eski Tesla CTO’su ve kurucu ortağı Straubel, Salı günü hissedarlar tarafından bağımsız bir yönetim kurulu üyesi olarak seçildi.

Hissedarlar, üç yıllık bir süre için görev yapmak üzere üç yönetici seçtiler. Tesla, Elon Musk, mevcut başkan Robyn Denholm ve Straubel’i aday göstermişti. 2023 hissedarlar toplantısı öncesinde Tesla’nın sekiz kişilik yönetim kurulunda; Musk, kardeşi Kimbal Musk, Ira Ehrenpreis, Robyn Denholm, Hiromichi Mizuno, Joe Gebbia, James Murdoch ve Kathleen Wilson-Thompson bulunuyordu.

Halen kendi kurduğu batarya malzemeleri ve geri dönüşüm şirketini yöneten Straubel, Japonya’nın 1.5 trilyon dolarlık emeklilik fonunun eski baş yatırım sorumlusu Mizuno’nun boşalan yerini devralacak. Yönetim ve denetim kuruluna 2020 yılında katılan Mizuno, yeniden seçilmek için aday olmayacak.

Tesla’ya 2004 yılında katılan Straubel, şirkette 14 yıl CTO olarak görev yaptı. Özellikle bataryalar olmak üzere şirketin en önemli teknolojilerinin bazılarından sorumlu olan Straubel, Tesla’daki görev süresi boyunca Gigafactory Nevada’nın inşaatına ve konseptine ve Model 3 sedanının üretimine liderlik etti. 2019’da pil geri dönüşüm şirketi Redwood Materials’ı kurmak için Tesla’dan ayrılan Straubel’in görevlerini teknolojiden sorumlu başkan yardımcısı Drew Baglino devraldı. Tesla, Straubel’in kıdemli danışman rolünde kalacağını söyledi.

Kaynak: Tesla shareholders elect former CTO, co-founder JB Straubel to board – TechCrunch