Skip to main content

Brand Week Istanbul’un dördüncü günü Jason Silva’nın ilham verici sunumuyla başladı

Marka ve pazarlama alanında dünyanın en ünlü isimlerinin ağırlandığı Brand Week Istanbul’da dördüncü gün Zihin Oyunları Televizyon Programı Yapımcısı Jason Silva ile başladı. Ufuk açıcı sunumuyla izleyicilere güzel bir sabah yaşatan Jason Silva, teknolojinin aslında insan yaratıcılığının vücut bulmuş hali ve aslında kendimizin bir parçası olduğuna değindi.

Şu anda teknolojik bir ergenlik döneminde olduğumuza dikkat çeken Silva, alışılagelen insan tanımından farklılaştığımızı belirtti. Biyolojik sınırlarımızın ötesine geçmemizi sağlayan teknoloji artık olduğumuzdan daha fazlası olmamızı sağlıyor. Evrilmek adına; “kültürel gerçeklik tünellerinden kurtulmalı, dünyaya bir çocuk merakıyla bakmalıyız” önerisinde bulundu. Böylelikle “hayret etme” kavramı, zihnimizin sınırlarında yeni haritalar açılmasını sağlıyor.

Felsefeci, yapımcı ve fütürist Jason Silva’ya göre geleceği değiştirecek üç teknoloji söz konusu: nanoteknoloji, biyoteknoloji ve robotik.

Brand Week Istanbul’da izleyicilerin tüm dikkatini toplayan Silva, farklı disiplinlerden aldığı ilhamla hazırladığı videolarına sunumunda yer verdi. Bizim aslında evrimden sorumlu olduğumuzu ve teknolojiyi de bizim yarattığımızdan bahseden Jason Silva, kullandığımız donanımları güncellediğimiz gerçeğine değinerek; şu ilgi çekici ifadeyi kullandı:

“Binlerce yıllık geçmişi olan beynimiz de kendini güncelliyor, varoluşsal tasarımımız buna dayanıyor.”