Skip to main content

Japonlar, bisikletlilerin park yeri bulma stresine son veriyor. İleri teknoloji bisiklet park otomatı sayesinde bisiklet sahipleri bir kartla bisikletlerini, park yerine rahatça bırakabiliyor.  Design Taxi’de yer alan habere göre; yer…

Japonlar, bisikletlilerin park yeri bulma stresine son veriyor. İleri teknoloji bisiklet park otomatı sayesinde bisiklet sahipleri bir kartla bisikletlerini, park yerine rahatça bırakabiliyor. 
Design Taxi’de yer alan habere göre; yer altında bulunan bisiklet park yeri, Japon pop kültürünü dünyaya tanıtmayı amaçlayan ‘Culture Japan’ programının bir bölümünde tanıtıldı. Kullanımı pratik görünen eşsiz ileri teknoloji bisiklet park sistemi otomatının nasıl kullanıldığı anlatılıyor. 

Ekolojik döngü adı verilen bisiklet parkları kavramı bir ‘robot vale sistemi’nden oluşuyor. 
Güvenilir olduğu düşünülen sistemde bisiklet sahipleri, bir bilet karşılığında bisikletlerini makineye teslim ediyor. 
Bu sistemin oldukça avantajı bulunuyor. Bu bir nevi yer altı otoparkı sayesinde; bisikletin çalıntıya karşı güvenliği sağlanıp, kötü hava koşullarından korunuyor.
Bu akıllı makine, kendi içinde 200’e kadar bisikleti barındırabiliyor. ‘Eko Döngü’ ayrıca çevrede daha fazla alan açıp, kentin temiz görünmesini sağlıyor. 
Kullanıcıların bu işlem karşısında; sonrasında bisikletlerini geri alabilmeleri için, aldıkları bileti kaybetmemeleri gerekiyor.