Skip to main content

Mazda’nın 2030’dan sonrası için üretim stratejisinde radikal bir değişikliğe gideceği iddia edildi.

Dünyanın en büyük otomobil üreticileri, gitgide sıkılaşan küresel emisyon düzenlemeleri neticesinde üretim stratejilerini elektrik gücünden faydalanma yönünde değiştirmeye devam ediyor. Bu eğilimin yeni bir takipçisi de ünlü Japon markası Mazda oldu.

Mazda Motor Corp, 2030’ların başından itibaren tüm modellerinin sadece hibrit ve elektrikli olacağı haberiyle gündeme geldi. Bugün Kyodo News tarafından kaynak belirtilmeden yayınlanan haber Reuters tarafından da paylaşılırken, Mazda sözcüsü iddia hakkında yorum yapmayı reddetti.

Şu an Mazda’nın hiçbir modeli tamamen elektrikli değil, hatta sadece bir adet hibrit modeli (Mazda 3) bulunuyor.

Elektrikli araç üretiminde Nissan Motor Co gibi devleri yakalamak için bu teknolojide ilerlemek adına Toyota Motor Corp ile birlikte çalışmaya başlayan Mazda, ultra verimli bir benzinli motor geliştirdi. Yeni motor, 2019 itibarıyla hibrit modeller dahil Mazda otomobillerde yer alacak.

Sektörün diğer önemli oyuncularından Volvo Car Group, geçen Temmuz’da 2019’dan sonra tüm modellerinde elektrikli motor bulunacağını açıklarken, Volkswagen bu hafta başında 2025’ten itibaren 80 yeni elektrikli otomobil piyasaya süreceğini duyurmuştu.