Skip to main content

Brand Week Istanbul kapsamında bugün United Nations of YouTubers oturumu düzenlendi. Oturumun konuşmacılarından French Guy Cooking (Alex) ile görüştük. İngiliz şef Jamie Oliver’ın YouTube kanalında çalışmaya başlayan Alex, üç senedir kendi kanalında kariyerini sürdürüyor.

Jamie Oliver’la ilişkiniz nedir? Oliver sizi nasıl keşfetti?

Ben aslında Jamie Oliver’ın büyük bir hayranıydım, belki de tek Fransız hayran diyebilirsiniz. Çünkü Fransız televizyonlarından İngiliz şef göremezsiniz, bu imkansız. Oliver’ı İngiltere’de yaşayan arkadaşlarım sayesinde tanıyordum. Bence inanılmaz bir şef, çok iyi araştırdım. Bir gün Oliver’ın YouTube kanalını incelerken YouTube için şef yarışması açacağını okudum ve yarışmaya girdim. Yarışmayı kazanamadım, üçüncü oldum. Benim için yeterliydi, medyada görünürlük kazanmıştım.Fakat bir gün Oliver’ın ekibinden aradılar ve YouTube kanalı için ekip oluşturduklarını söylediler. Hemen kabul ettim ve birlikte çalışmaya başladık. Yaklaşık üç yıl boyunca birlikte yemek pişirdik, videolar çektik…Harika bir adam Oliver.

Kanalınızda ne sıklıkta videolar yayımlıyorsunuz? Sizce yeterli mi?

Haftada en fazla bir defa video yükleyebiliyorum. Daha fazla yüklemem olanaksız. Çünkü zamanımın önemli bir bölümünü metin yazmak alıyor. Yemekleri tadıyorum. Çekimleri kendim yapıyorum. Benim için beş gün bile çok sıkı bir program. Benim ana işim bu. Haftada bir gün reklam ve diğer ticari çalışmalara ayırmaya çalışıyorum. Ayrıca şu an bir yemek kitabı üzerine çalışıyorum.

YouTuber olmak isteyenlere neler tavsiye edersiniz?

Bu aslında zor bir soru. İnsanlar ünlü olmanın peşinde. Bunun yerine insanların neyin ilgisini çekeceğini bulmaları gerekiyor. Hedef kitlenize nasıl faydalı olabilirsiniz? Bunu düşünmeniz lazım. Bunu bulmak benim üç yılımı aldı. Örneğin benim yemekle çok ilginç bir ilişkim var. Ben yemek pişirmeye ve yemeye bayılıyorum. Hatta, yemek için Türkiye’de de birçok kez geldim… Seyircinizle ne paylaşacağınız çok önemli. Ben merakımı, açık fikirliliğimi ve yemek pişirme yeteneğimi paylaşıyorum. Ama bunu çok amatör bakış açısıyla yapıyorum. Yani, insanlar neye yetenekli iseler onun yapsınlar.