Skip to main content

Twitter’ın (X) kurucusu Jack Dorsey, artık Bluesky’ın yönetim kurulunda yer almıyor.

Twitter’ın (X) kurucusu Jack Dorsey, X’ten sonra kurulmasına yardım ettiği merkezi olmayan sosyal ağ Bluesky’ın yönetim kurulunda artık yok. Bluesky, dünkü iki paylaşımında Dorsey’e teşekkür ederken Dorsey’nin ayrılışını doğruladı ve yeni bir yönetim kurulu üyesi arayışında olduğunu ifade etti.

Bluesky’ın açıklaması şöyle:

“Bluesky projesini finanse etme ve başlatma konusundaki yardımları için Jack’e içtenlikle teşekkür ediyoruz. Bluesky, oluşturduğumuz merkeziyetsiz protokol olan atproto üzerinde çalışan açık kaynaklı bir sosyal ağ olarak gelişmeye devam ediyor. Jack’in ayrılışıyla birlikte, kamu yararına çalışan bir şirket olan Bluesky için insanlara deneyimlerinin kontrolünü veren bir sosyal ağ oluşturma kararlılığımızı paylaşacak yeni bir yönetim kurulu üyesi arıyoruz. Daha fazlası yakında!”

— Bluesky (@bsky.app) May 5, 2024 at 23:11

With Jack’s departure, we are searching for a new board member for the Bluesky public benefit company who shares our commitment to building a social network that puts people in control of their experience. More to come!

— Bluesky (@bsky.app) May 5, 2024 at 23:11

Bu paylaşımlar, bir X kullanıcısının Dorsey’e hâlâ şirketin yönetim kurulunda olup olmadığını sormasından ve Dorsey’nin daha fazla ayrıntıya girmeden sadece “hayır” diye cevap vermesinden bir gün sonra geldi.

TechCrunch’ın haberine göre Dorsey, X’teki üç hesap dışında tüm hesapları takip etmeyi bıraktı ve Elon Musk’ın platformundan “özgürlük teknolojisi” olarak söz etti.

Jack Dorsey’nin yönetim kurulundan neden ayrıldığına dair herhangi bir açıklama henüz yapılmadı. Dorsey’nin ayrılması ile Bluesky’ın yönetim kurulunda biri CEO Jay Graeber, diğeri ise Jabber / XMPP mucidi Jeremie Miller olmak üzere sadece iki isim kaldı.

Dorsey, Bluesky’ı ilk olarak 2019’da Twitter’ın geçişini istediği açık kaynaklı bir sosyal medya standardı geliştirme projesi olarak desteklemişti. Daha sonra 2022’de Twitter’dan ayrılınca yönetim kuruluna katılmıştı. Ancak Dorsey görünüşe göre şirkette pek aktif bir katılımcı değildi. Öte yandan Jack Dorsey’nin Bluesky hesabını sildiğini de belirtelim.

Kaynak: Bluesky confirms Jack Dorsey is no longer on its board – The Verge