Skip to main content

İran’da yılda 20,5 milyar dolar online harcama yapılan 231 milyon banka kartı iyzico ile dünyaya entegre oluyor

iyzico, ambargoların kalkmasından sonra İran ile büyük bir iş birliğine imza atan ilk şirketler arasında yer aldı. İran’da yıllık 20,5 milyar dolarlık online ödeme işleminin yapıldığı Shetab sistemine dahil olan 231 milyon banka kartı iyzico’ya entegre edildi. Bu sayede, uluslararası şirketler ve ödeme sistemi sağlayıcıları iyzico çözümlerini kullandıkları takdirde Shetab kartlarına da ulaşabilecek. İranlılar da iyzico sayesinde Shetab kartlarıyla İran dışından online alışveriş yapabilecekler.

Banka kartı penetrasyonunun %92 oranında olduğu İran’da yaklaşık 231 milyon adet banka kartı bulunuyor. Ülkedeki tüm banka kartları Shetab adı verilen bir sistem üzerinden kullanılıyor. İranlıların günlük hayatlarında sıkça kullandığı ve yıllık yaklaşık 20,5 milyar dolarlık online ödeme işleminin yapıldığı bu sistem, uluslararası ödeme sistemleriyle entegre değil. Bu sebeple Shetab kartlar, yurtdışından yapılacak online alışverişlerde kullanılamıyor. Örneğin Shetab kart sahipleri uluslararası hava yollarından internet üzerinden bilet ya daonline uygulama mağazalarından uygulama veya oyun satın alamıyor.

Geçtiğimiz yıl aldığı 16 milyon TL’lik yatırımla birlikte bölgenin ödeme şampiyonu olma hedefi koyan Türkiye’nin öncü ödeme sistemleri platformu iyzico, yaptığı yeni iş birliği ile İran’daki Shetab sistemine bağlı kartları uluslararası ödeme sistemlerine entegre hale getirdi.