Skip to main content

iyzico, 12 Doğu Avrupa ülkesine açılacağını sponsorları arasında bulunduğu Avrupa’nın en büyük fintech organizasyonu Money20/20’de duyurdu.

Avrupa’nın en büyük fintech organizasyonu Money20/20 Europe, 4-7 Haziran’da Amsterdam’da düzenlendi. iyzico’nun, 12 Doğu Avrupa ülkesine açılacağının açıklandığı konferansta, iyzico’nun faaliyet alanını, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Hırvatistan, Litvanya, Letonya, Romanya, Polonya, Slovenya, Slovakya, Yunanistan ve Macaristan’a taşıyacağı belirtildi.

iyzico uluslararası ticaretin önündeki engelleri kaldırmayı hedefliyor

Yenilikçi ödeme sistemi şirketi iyzico’nun bu genişleme ile birlikte, bölgede yetersiz olan ödeme altyapısını güçlendireceğinin altı çizilirken, Türkiye ve Doğu Avrupa arasında bir köprü kuracağı ve bu sayede uluslararası ticaretin önündeki engellerin de kaldırılmasının hedeflendiği açıklandı.

Türkiye’nin lider finans teknolojileri şirketi iyzico’nun 12 Doğu Avrupa ülkesine açılmasının kendileri için taşıdığı öneme değinen Özbuğutu: “Finansal hizmetlerin herkes için ulaşılabilir, güvenli, uygun ve eşit şartlarda sağlanması gerektiğine inanıyor, dijital ekonominin getirilerinden herkesin eşit şekilde faydalanması gerektiğini düşünüyoruz” dedi. Geçtiğimiz on yıl içerisinde Türkiye’de finans sektörünün dikkat çeken bir şekilde büyüdüğünü vurgulayan Özbuğutu, “E-ticarette, Türkiye en hızlı büyüyen pazarların başında geliyor; ülkemizde 54 milyona yakın internet kullanıcısı bulunuyor ve Avrupa’nın en genç nüfusuna sahip ülkesi. Nüfusun yarısına yakını 30 yaşın altında, bu da sahip olduğumuz potansiyeli ortaya koyuyor” diye konuştu.

iyzico kurucu ortağı Tahsin Isın ise yaptığı açıklamada, “Teknolojik gelişmelerle beraber artık dijital ödeme sistemlerini kullanarak yüz milyarlarca işlem yapmaya hazırız, özellikle de gelişmekte olan piyasaların bu yükselişte itici güç olacağını düşünüyoruz” dedi. E-ticarette dolandırıcılığın başta gelen sorunlar arasında olduğunu belirten Isın, iyzico’nun Türkiye’de bu alanda yapay zeka uygulamalarını kullanan ilk kuruluş olduğunu ve Korumalı Alışveriş ile internetten alışveriş yapan tüketicilerin de alışverişlerinin iyzico güvencesi altında olduğunu belirtti.