Skip to main content

İki ülke fintech alanında işbirliğini geliştirmek üzere anlaştı.

İsviçre ve İsrail finansal hizmetler ile fintech konularını kapsayan bir anlaşma imzaladıklarını açıkladı. 4 Eylül’de İsrail’in başkenti Tel Aviv’de imzalanan anlaşmayla her iki ülke finansal hizmetler ve fintech alanlarında yakın işbirliği geliştirmenin yollarını arayacak. İmza töreninde görüşlerini açıklayan İsviçre Maliye Bakanı Ueli Maurer ve İsrail Maliye Bakanı Moshe Kahlon, imzalanan anlaşmayla niyetlerinin finansal alanda sınır ötesi işbirliğini artırmak olduğunu kaydediyor.

Fintech tarafındaki anlaşmaya göre, taraflar fintech sektöründeki yeni eğilimler ve mevzuatın getireceği yeni koşullar gibi noktalarda görüş alışverişinde bulunacak. Bu hususlardaki alışverişi her iki ülkenin maliye bakanlıklarının gözetiminde İsviçre Finans Piyasası Düzenleyici Kurumu (FINMA), İsrail Sermaye Piyasası, Sigorta ve Tasarruf Düzenleyici Kurumu (CMISA) ile İsrail Hisse Senetleri Piyasası Kurumu (ISA) yürütecek.

Her iki ülkede de fintech merkezleri ve teknoloji start-up’larının gelişimine olanak sağlayan bir ortam mevcut. İsviçre’de girişimciler sermaye piyasasının getirdiği fırsatlar ile güçlü akademik kurumların uzmanlığından yararlanırken, İsrail ise yüksek teknolojiye sahip firmalar yönünden zengin olmasıyla dikkat çekiyor. Öte yandan, İsviçreli UBS, Julius Baer ve Pictet gibi finansal kuruluşların da İsrail’de güçlü iş bağlarına sahip olduğunu not etmekte fayda var.

Kaynak: Finews