Skip to main content

Tesla, yeni nesil insansı robotu Optimus Gen 2’yi resmen tanıttı.

Tesla CEO’su Elon Musk, X üzerinden paylaştıkları videoda tekrarlayan görevleri insanlardan devralabilecek yeni nesil insansı robotu Optimus Gen 2’yi tanıttı.

Videoda eski modele göre çok daha iyi bir model görüyoruz. Robotun daha fazla hareket özgürlüğüne sahip yepyeni elleri var. Daha hızlı ve daha çabuk hareket edebiliyor ve parmaklarıyla nesneleri daha iyi tutabilmesi için Tesla tarafından dizayn edilen sensörlere sahip.

Optimus Gen 2’nin iki eksenli boyun, eklemli ayak bölümleri ve tork sensörleri ile şekil itibarıyla insanı daha çok andırdığını belirtelim.

Videoda yeni robotun %30 daha hızlı hareket ettiğini, 10 kilogram daha hafif ve hareketlerinin insan hareketlerine çok daha yakın ve çok daha akıcı olduğunu görüyoruz.

Videoda paylaşılanlara göre Optimus Gen 2’nin ayakları da çok daha gelişmiş durumda. Robotun videoda hareket halindeyken daha iyi denge sağlayabildiğini, vücudunu çok daha iyi kontrol edebildiğini görüyoruz.

Optimus Gen 2 ayrıca, yeni ve gelişmiş elleriyle bir yumurtayı tutabiliyor ve kırmadan, hassas bir şekilde pişiriciye yerleştirebiliyor.