Skip to main content

xAI’ın “Grok” adlı chatbot’u sadece X Premium+ abonelerinin kullanımına sunulacak.

Elon Musk’ın “evrenin gerçek doğasını anlamak” vizyonuyla kurduğu yapay zekâ şirketi xAI’ın, ilk yapay zekâ modelini duyuracağını birkaç gün önce sizlere aktarmıştık. Seçilmiş bir kullanıcı kitlesinde beta olarak kullanıma açılan “Grok” adlı chatbot, OpenAI’ın ChatGPT’sine rakip olacak şekilde konumlandırıldı ve betadan çıktıktan sonra X’in aylık 16 dolarlık Premium+ planının abonelerine sunulacak.

Elon Musk X üzerinden yaptığı paylaşımda, Grok’un rakipleriyle arasındaki farka dikkat çekti. Musk, Grok’un X aracılığıyla bilgilere gerçek zamanlı erişimi olduğunu ve bunun, diğer modellere kıyasla çok büyük avantaj sunduğunu belirtti.

Musk’ın paylaşımına göre xAI’ın Grok sistemi, yanıtlarında biraz mizah barındıracak şekilde tasarlandı. Musk’ın paylaştığı ekran görüntüleri, Grok’un yanıtlarının ‘Musk tarzı mizah’ ile dolu olduğunu gösteriyor.

Grok ne demek?

Oxford Languages ​​Grok kelimesini, “(bir şeyi) sezgisel olarak veya empati yoluyla anlama” yeteneği olarak tanımlıyor. Sezginin, bir insana dahi ifade etmesi zor bir şey olduğu göz önüne alındığında, bir makineye vermek için ilginç bir isim.

Bu isim, Robert Heinlein’ın 1961 tarihli “Stranger in a Strange Land” adlı kitabından geliyor ve Musk’ın bilimkurgu takıntısıyla örtüşüyor. Hikâye, Marslılar tarafından büyütülen ve kültürünü anlamak için Dünya’ya giden Valentine Michael Smith adında bir insanı konu alıyor.

Kitapta, “Grok”, Marslıların dilinde (özellikle insanlar tarafından anlaşılmayan) “içmek” anlamına gelen bir kelime. Ancak “bir şeyi sizin bir parçanız haline gelecek kadar derinlemesine özümsemek” anlamına gelecek şeklinde genişletilmiş.

Bu tanım göz önüne alındığında, Grok, xAI’ın kuruluş vizyonu olan “evrenin gerçek doğasını anlamak” için internet, X, programcılar ve sıradan insanlarla olan etkileşimlerinden mümkün olduğunca fazla bilgi “içmeyi” amaçlıyor olabilir.

Grok’un beta sürümünden ne zaman çıkacağı konusunda net bir bilgi yok ancak Musk, beta sürümünden çıktığında “tüm X Premium+ abonelerinin kullanımına açık olacağını” söyledi.

Kaynaklar

xAI’s ‘Grok’ chatbot will be available to X Premium+ subscribers only – engadget

What even is Grok, anyway? – Mashable