Skip to main content

Uluslararası Telekomünikasyon Birliği ve Avrupa Birliği tarafından 2020 yılına kadar tamamlanması ve kullanılmaya başlanılması öngörülen 5G’nin ilk olarak uygulamaya gireceği şehirler bir bir açıklanıyor.

ABD başta olmak üzere, dünyanın farklı ülkelerinde hizmet veren telekomünikasyon şirketleri 5. Nesil mobil telekomünikasyon hizmetinin (5G) bu yıl hangi şehirlerde kullanıma sunulacağını açıklamaya devam ediyor.

Yabancı telekomünikasyon şirketlerinden AT&T geçen haftalarda 2018 sonuna kadar başta Atlanta, Dallas ve Waco olmak üzere 12 şehirde 5G hizmetini uygulamaya koyacağını açıklamıştı. Dünya Mobil Kongresi‘nde de dün, T-Mobile ve Sprint 5G hizmetine geçecek şehirleri açıkladı.

Sprint ilk 5G ağlarını Chicago, Los Angeles, Dallas, Atlanta, Washington, DC ve Houston’da; T-Mobile ise New York, Los Angeles, Las Vegas ve Dallas’ta hizmete sunacak. Elbette bunları diğer şehir ve eyaletler takip edecek.

Ancak bu açıklamalar şimdilik çok fazla şey ifade etmiyor çünkü, öncelikle 5G sadece bazı yeni nesil cihazlar için kullanılabilir olacak. Bu ağların “daha hızlı” olacağı biliniyor, ama “ne kadar hızlı” olacakları konusunda bir standart belirlenmiş değil. Çevresel koşullardan da etkilenerek teorik hızına erişemeyeceği öngörülen 5G hakkında uzmanlar, mobil cihazlarda gerçek anlamda “iyi” bir performansın 2019’dan önce sağlanamayacağını düşünüyor.

5G konusunda öncü olan ülkeler Japonya, ABD ve Güney Kore testlere ve geçişlere başlarken, geçen Temmuz ayında, İtalya’nın kuzeyindeki mikro devlet San Marino’nun 5G’ye geçecek ilk ülke olmak için çalışmalara başladığı haberi, insanları oldukça şaşırtmıştı. Türkiye’nin ise 5G’ye 2020 yılında geçmesi bekleniyor. BTK’nın yaptığı planlamalar doğrultusunda 27 Ekim 2023 yılında ülke nüfusunun yüzde 95’i yeni teknolojiye ayak uyduracak.