Skip to main content

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Açık Veri Portal’ını yayına aldı. İstanbullular en çok hangi verileri kontrol ediyor?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Açık Veri Portal‘ını hayata geçirdiğini duyurdu. Yapılan açıklamaya göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve çevre kuruluşları tarafından yayımlanan verileri sunan Açık Veri Portalı ile kamu şeffaflığı ve vatandaşların katılımcılığının artırılması amaçlanıyor.

İBB’nin akıllı şehircilik adına önemli bir hamlesi olarak görülen yenilikle birlikte, kamusal hizmetlerde elde edilen veriler kullanılarak vatandaşlar da proje geliştirme aşamasına katılabilecek. data.ibb.gov.tr adresi üzerinden erişilebilen açık veri portalı, farklı kategorilerde veri setleri sunuyor. Portalın kullanıma açıldığı ilk saatlerde İstanbulluların en çok merak ettiği veri seti, İSPARK otoparklarına ait bilgiler oldu. Diğer veri setileri ise sırasıyla raylı sistem günlük yolculuk sayıları, toplu taşıma bilet fiyatları ve İETT Hat-Durak-Güzergahları.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kullanıma açtığı platformda şu anda 88 adet veri seti yer alıyor. Mobilite, Çevre, Enerji, Yaşam ve Ekonomi gibi farklı kategori başlıkları altında sıralanan veri setleri, geliştiriciler, girişimciler, akademisyenler, öğrenciler ve STK’ların kullanımında olacak. Vatandaşlar, platformdaki açık veri setlerinde  ihtiyaç duydukları bilgileri İstanbul Büyükşehir Belediyesine iletebilecek. Portal ile Türkiye genelindeki kamu ve özel sektörün de katılımıyla açık veriye ilişkin bir ekosistem oluşturulması amaçlanıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin CIO’su olarak görev yapan Erol Özgüner yaptığı açıklamada, İBB Açık Veri Portal’ının eksikleri ve düzeltmesi gereken noktaları olacağını, yapıcı eleştirilere açık olduklarını, bununla beraber açık veri setlerinin sayısının da artacağını belirtti.