Skip to main content

İrlanda Ticaret ve Kalkınma Bakanı Joe Costello T.D.’nin liderliğinde 28-29 Mart 2012 tarihlerinde Türkiye’yi ziyaret eden İrlanda ticaret heyetinde yer alan şirketler geniş bir yelpazeye yayılıyor. Söz konusu şirketler finansal…

İrlanda Ticaret ve Kalkınma Bakanı Joe Costello T.D.’nin liderliğinde 28-29 Mart 2012 tarihlerinde Türkiye’yi ziyaret eden İrlanda ticaret heyetinde yer alan şirketler geniş bir yelpazeye yayılıyor. Söz konusu şirketler finansal hizmetler, bilişim, eğitim, BİT ve telekom, tıp teknolojileri gibi Türkiye’de belirgin büyüme potansiyelene sahip sektörlerde faaliyet gösteriyor. Bakan Costello, ticaret ve ekonomik işbirlikleri konularında Türkiye’de bakan düzeyinde temaslarda bulunarak, üst düzey yetkililerle görüşmeler gerçekleştirdi.

İrlanda Ticaret ve Kalkınma Bakanı Joe Costello T.D., “Türkiye, Avrupa’daki en büyük ekonomilerden biri ve İrlandalı şirketler için de önemli bir potansiyel sunuyor. Türkiye halihazırda ticari alanda önemli bir işortağımız. İrlanda’nın Türkiye’ye ihracatı güçlü bir gelişme göstererek 2011 yılında 238 milyon Euro’ya ulaştı ve karşılıklı ticaret hacmimiz de 1 milyar Euro’nun üzerinde,” dedi.

Bakan Costello sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu ticaret heyeti, İrlanda’nın Türkiye’de daha geniş iş fırsatları oluşturmasına yardımcı olacak ve karşılıklı fayda sağlayacak şekilde, işbirliklerine yönelik girişimleri cesaretlendirecektir. İki günlük yoğun program boyunca katılımcı şirketlere kalite ve inovasyon açısından vurgu yapacak, İrlanda’nın iş dünyasına açık olduğunu bir kez daha teyit edeceğiz.”

Avea ise 28 Mart tarihinde, İrlanda Ticaret ve Kalkınma Bakanı ve beraberindeki 25 İrlandalı şirketin temsilcilerinden oluşan kalabalık bir ticaret heyeti için Avea Teknoloji Günü’nü düzenledi. Bu etkinlikte, Avea yöneticilerinin yanı sıra, Türk Telekom Grubu Ar-Ge şirketleri ve Avea Kuluçka Merkezi’nde yer alan teknoloji şirketlerinin de temsilcileri katıldı.

Avea CEO’su Erkan Akdemir, “Yatırım ve teknoloji transferi konuları üzerine yoğunlaşan ve İrlanda Ticaret ve Kalkınma Bakanı Joe Costello T.D.’nin başkanlığında gerçekleşen görüşmelerimiz oldukça verimli geçmiştir,” dedi.