Skip to main content

Topeka Capital analisti Brian White Apple’ın bugün beklenen lansman öncesi iPhone 5’in ön analizini yaptı.  iPhone 4S, ilk 24 saatinde bir milyon ön sipariş ile satıldı. iPhone 5 ile White,…


Topeka Capital analisti Brian White Apple’ın bugün beklenen lansman öncesi iPhone 5’in ön analizini yaptı. 
iPhone 4S, ilk 24 saatinde bir milyon ön sipariş ile satıldı. iPhone 5 ile White, aynı 24 saatlik periyotta Apple’ın 1,3 – 1,5 milyon ön siparişinin olacağını öngörüyor.
Apple iPhone 4S ile birlikte satışa çıktığı ilk 3 gün içinde 4 milyon ürün sattı. iPhone 5 ile birlikte, White bu rakamın 5 ve 5 milyon arasında olacağını tahmin ediyor.
Eylül çeyreğinde White, Apple’ın 10 – 12 milyon iPhone 5 cihazını satmasını bekliyor.
Yeni özellikleri
İlk başta, iPhone 5’in  en önemli özelliğinin fiyatı olacağını söyleyen White, fiyatın mevcut iPhone 4S ile aynı olacağını düşünüyor. iPhone 5’in altında daha hızlı bir işlemci olan iOS6’in iyi bir tanıtımı olacağından bahsediyor.
iPhone 5’in 4 inç ekranı ile iPhone 4S’e göre yüzde 15 kadar daha ince olacağı olasılıklar arasında. Yeni cihazın 4G LTE veri hızı ile piyasadaki yerini alması bekleniyor. 
Beklenen sürprizler
Bir başka olasılık da, bugünkü lansmanda iPhone 4S’in yanında başka cihazların da görüneceği yönünde. White, yeni iPod ve iMac’lerin ve iPad mini’nin gün ışığına çıkma ihtimalinden bahsediyor.
White aynı zamanda China Mobile dağıtım anlaşmasının yanı sıra, olası Apple televizyonunun da bu çalışmanın içinde olabileceğini söylüyor.
(Kaynak: Slash Gear)