Skip to main content

Apple’ın yayımladığı iOS 18 Beta 3 sürümüne yakından bakalım.

Apple’ın kısa süre önce geliştiriciler için yayımladığı iOS 18 ve iPadOS 18’in üçüncü beta sürümleriyle birlikte karanlık mod, mesajlardaki emojiler gibi bir dizi özellikte ek ayarlamalar yapıldı.

Apple, lansmanından önce betayı iyileştirerek önümüzdeki birkaç ay boyunca ‌iOS 18‌‌’i güncellemeye devam edecek. iOS 18 Beta 3’e gelen yeniliklere ise kısa bir göz atalım.

Karanlık Mod İkonları

Artık Facebook, Etsy, Telegram, Signal, Slack, Notion, YouTube ve daha fazlası gibi birçok üçüncü taraf uygulaması için ‌Karanlık Mod‌ simgeleri var. iOS 18 beta 3, tek dokunuşla tüm uygulama simgelerini otomatik olarak karanlık moda dönüştürüyor. Beyaz arka plana sahip çoğu uygulama simgesi otomatik olarak siyah simgeye dönüştürülüyor, bazılarının da renkleri soluklaştırılıyor. Simgeleri koyu modda kullanmak için; ana ekrana uzun basıp düzenle ve ardından özelleştir seçeneğine dokunarak ve karanlık modu seçmek yeterli.

Emoji

Mesajlar uygulamasında emoji, memoji ve çıkartmaların tümü tek bir arayüzde birleştirildi ve bu yeni arayüzde ekranın alt kısmındaki küçük simgeler kullanılarak gezinilebiliyor. Kullanıcıların bu arayüzden hem çıkartmalar hem de memoji oluşturabileceğini, emojileri kullanabildiği gibi çıkartmaları da doğrudan mesajların içinde kullanabileceğini belirtelim. Emojiler eskisinden daha büyük görünüyor, böylece kaydırma yapmadan önce daha fazla ayrıntı ama daha az karakter görünüyor. Son Kullanılanlar bölümünde de aynı anda daha fazla emoji ve çıkartma gösteriliyor.

Apple’ın bu değişiklikleri muhtemelen Apple Intelligence, Genmoji ve Image Playground’un çıkışına hazırlanmak için yaptığı düşünülüyor.

Duvar Kâğıdı

iOS 18’e günün saatine göre renk değiştiren dinamik bir duvar kâğıdı eklendi.

El Feneri Arayüzü

El feneri etkinleştirildiğinde veya Dynamic Island’daki kontrollere tıklandığında  el feneri özelliği için kullanılan LED flaşın parlaklığını ve yayılmasını değiştirmek için daha büyük ve daha sezgisel bir arayüz sunuluyor.

Mesajlarda RCS

Ayarlar uygulamasının Mesajlar bölümünde RCS arayüzü değişti. Eskiden sadece bir açma/kapama düğmesi olarak görünürken, şimdi ek bazı bilgiler sağlayan bir menü haline geldi. Apple, RCS ile mesaj gönderip almanın kablosuz veri kullandığını ve hücresel ağ tanımlayıcılarının operatörlerle paylaşılabileceğini belirtiyor.

Apple Intelligence

iOS 18 beta 3’ün kodunda Apple Intelligence’ın bazı özelliklerinden bahsediliyor ve bu da yapay zekânın iOS 18 beta sürümüne yakında ekleneceğine dair ipuçları veriyor. Kodda Genmoji, Image Playground, Writing Tools, Image Wand ve daha fazlasına referanslar bulunuyor.

iOS 18 beta 3’ün şimdilik sadece kayıtlı geliştirici beta test kullanıcılarına sunulduğunu, bu ay içinde genel beta test kullanıcılarına da sunulacağını, Eylül ayında ise genel kullanıma açılacağını belirtelim.

Kaynak: Everything New in iOS 18 Beta 3 – MacRumors