Skip to main content

iOS 17.3’e gelecek özellikler arasında Çalınan Cihaz Koruması, Apple Music ortak çalma listeleri ve Unity Bloom duvar kâğıdı yer alıyor.

Apple önümüzdeki hafta iOS işletim sisteminin 17.3 sürümünü çıkaracak. MacRumors ve TechCrunch’ın haberlerine göre güncellemeyle birlikte gelecek yeni özellikler arasında; Çalınan Cihaz Koruması, Apple Music ortak çalma listeleri ve Kilit Ekranı için Unity Bloom ekran koruyucusu öne çıkıyor. Gelin bu özelliklere yakından bakalım.

Çalınan Cihaz Koruması

17.3 ile gelecek özellikler arasında en çok ilgi çeken özellik Çalınan Cihaz Koruması. Bu özellik etkinleştirildiğinde, Face ID veya Touch ID doğrulaması gerekecek. Bu da, biri telefonunuzu çalsa ve şifrenizi bilse bile, yüzünüz veya parmaklarınız olmadan kilidini açamayacak demek oluyor.

Bunun yanı sıra özellik, Apple ID hesabınızın şifresini değiştirmek gibi hassas eylemler eviniz gibi tanıdık bir ortamda yapılmıyorsa bir saatlik bir bekleme süresi getiriyor.

Bu özelliği Ayarlar’a giderek, Face ID ve Şifre’yi seçip ardından Çalınan Cihaz Koruması’nı seçerek açıp kapatabilirsiniz.

Apple Music ortak çalma listeleri

Apple’ın iOS 17.3 ile getireceği bir diğer özellik ise, Apple Music ortak çalma listeleri. Bu özelliğin Spotify’ın gerisinde kaldığı ve aslında iOS 17 ile geleceği vaat edildiği ancak hiçbir zaman sunulmadığı için pek heyecan verici olduğu söylenemez.

Apple Music aboneleri bu özellik sayesinde çalma listelerine birden fazla kişi ekleyebilecek, şarkıların sırasını değiştirebilecek ve şarkı ekleyip çıkarabilecek. Çalma listesindeki şarkıların yanına emoji bırakmak da mümkün olacak.

Özelliği kullanmak için çalma listesindeki kişi simgesine tıklayın, bağlantıyı kopyalayın ve kullanıcıları ekleyin. Ortak çalma listesini dilediğiniz zaman açıp kapatabilirsiniz.

Unity Bloom duvar kâğıdı

iOS 17.3 ile gelecek son yeni özellik ise iPhone, iPad ve Apple Watch saat kadranı için sunulacak Unity Bloom duvar kâğıdı. Apple’ın ifadesine göre kırmızı, yeşil ve sarı açan çiçekler içeren bu tasarım “siyahi topluluğunun dayanıklılığı ve güzelliğinden ilham alınarak yapılmış”.

Forbes’un haberine göre iOS 17.3’ün büyük ihtimalle 23 Ocak Salı günü yayımlanacağını belirtelim.

Kaynak: iOS 17.3 releases next week: 3 key features on the way – Mashable