Skip to main content

iOS 16 güncellemesi ile iPhone’lardan gönderilen mesajları düzenlemek ve geri almak artık mümkün.

Apple, iOS 16 güncellemesi ile mesajlar konusunda önemli bir adım attı. Bu güncelleme ile gönderilen mesajlar düzenlenebilecek ve geri alınabilecekler. Apple, Haziran ayında yaptığı açıklama ile bu özelliğin sonbahar güncellemesi ile geleceğini duyurmuştu. Güncellemenin Pazartesi günü indirilebilir hâle gelmesi ile iPhone kullanıcıları mesajlarını düzenleme ve geri alma seçeneklerine kavuştular.

Gönderilen herhangi bir mesajı düzenlemek ya da geri almak için mesaja basılı tutmak ve çıkan seçeneklerden düzenlemeyi ya da geri almayı seçmek yeterli olacak.

Düzenlenen mesajlar, gönderilen kişinin telefonunda iOS 16 güncellemesi yapılıp yapılmadığına göre farklı şekillerde görülebilecek. iOS 16 güncellemesi almış olan telefonlarda düzenlenen mesajlar alt kısımlarında mesajın düzenlendiğini belirtir bir ifade ile görülebilecekken, iOS 16 güncellemesi almayan telefonlar mesajın düzenlenmiş halini, başında “Düzenlendi:” ibaresi ile ikinci bir mesaj olarak gösterecek.

Fakat bu özellik ile gönderilen bir mesajı iz bırakmadan geri almak ya da düzenlemek mümkün olmayacak. iMessage, düzenlenen mesaja ibare eklediği gibi geri alınan mesajların yerine de bir başka ibare yerleştirecek.

Öte yandan, bu özellik sadece iPhone kullanıcıları tarafından kullanılabilecek. Zira iOS ile Android işletim sistemlerinin mesajlaşma altyapıları arasındaki uyumsuzluk bu özelliğin kullanımına engel. Google bu uyumsuzluğu gidermek için Apple’a zaman zaman çağrı yapsa da Apple buna yanaşmıyor. Bu konuda yaşanan tartışmalar hakkında son söz yakın zamanda Apple CEO’su Tim Cook’tan gelmiş; Cook, insanları iPhone almaya davet etmiş, hatta annesi ile mesajlaşmalarında bu tür özellikleri kullanmak istediğini belirterek hafifçe sitem eden bir gazeteciye “annene bir iPhone al” demişti.

Kaynak: I deleted and edited my texts with Apple’s new iOS update — and it’s the coolest thing the company has done in a long time – Business Insider