Skip to main content

iOS 14 ile birlikte gelen en önemli yeniliklerden birisi de çeviri özelliği olmuştu. Tamamen çevrimdışı olarak çalışabilen uygulama şu anda sadece 11 dili destekliyor.

Apple, WWDC 2020 etkinliğinde kendi çeviri uygulamasını tanıttı. Google Translate için ciddi bir rakip olması beklenen Apple Translate uygulamasına yakından bakalım…

Apple’ın yeni işletim sistemi iOS 14 ile birlikte yüklü olarak gelecek çeviri uygulaması, kendi başına ayrı bir uygulama olarak görev yapacak. Uygulama, 11 farklı dilde çeviri yapmanızı sağlıyor. Uygulamayı kullanmak son derece basit. Tek yapmanız gereken çevirmek istediğiniz dili ve içeriğin çevrileceği dili seçmek. Kullanıcılar, mikrofona dokunarak sesli çeviri yapabildikleri gibi, metni yazarak da çeviri yapabilecek.

Uygulama şimdilik; Arapça, Çince, İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Japonca, Korece, Portekizce, Rusça ve İspanyolca dillerine destek veriyor. Türkçe dil desteğinin henüz olmadığını belirtelim. Uygulama aynı zamanda Siri ile de entegre şekilde çalışıyor. Kullanıcılar çeviri yapmak istediklerinde sesli asistan Siri’den de faydalanabiliyor. Bu da farklı dilleri konuşan kişilerin telefon üzerinden artık dil bariyeri olmadan konuşmasına olanak sağlayacak. Uygulamada yapay zeka kullanıldığı için internet bağlantısı olmadan da çalışabiliyor.

Genel beta sürümünün Temmuz ayında piyasaya sürülmesi beklenen Apple Translate uygulaması, iOS 14’ün çıkışıyla birlikte iOS cihazlarımızda olacak.