TEKNOLOJİ

DigitalAge | 28.03.2014 - 19:06

İnternette ne kadar özgürüz?

Korsan Parti Yurtdışı İletişimden Sorumlu Sözcüsü Gürkan Özturan, Uluslararası İnternette Özgürlük Raporu’ndan yola çıkarak Türkiye’nin durumunu değerlendiriyor.

Türkiye’de internette ‘kısmen’ özgür bir ülke

Sonuç olarak, var olan haliyle rapordan anlaşılacak olan sonuç, internette bireysel hak ve özgürlüklerin büyük oranda ihlal edildiği ve kısmen özgür bir ülke olarak halen eski baskıcı ülkelerle aynı kümede olduğumuzdur. Bununla birlikte bir avantaj, inisiyatif alınarak bu sorunların çözülebileceği, fakat öncelikli olarak dijital okur yazarlık konusunda adımlar atılması gerektiği. İnternet okur yazarlığının artması, erişim ücretlerini azalması ve internet servis sağlayıcı piyasasının serbest pazara dönüşmesiyle kalite ve hız artarken aynı zamanda ücretlerin düşmesi garantilenebilir. Teknik altyapı sorunlarının çözülmesi sonrası geriye kalan var olan yasal düzenlemelerin uygulamada da etkin kılınması ve yasalara saygı gösterilerek bireylerin haklarını kullanmalarının sağlanması.

Maalesef bugün en az bir alanda özgürlüklerden korkan çok büyük bir kesim var. Toplumsal ve kültürel bir sorun varsa, belirtmek gerekir ki bunun çözümü yasaklamak ya da sansürlemek değil, aksine içerik düzenlemeleri çerçevesinde bireyleri tercihlerinde özgür bırakmaktır. İçerik ve erişim engellerinin kalkması sonrasında gelecek olan adım ise gözetlemecilikten vazgeçmek ve yurttaşlara güvenmek olacaktır.

‘İnternette ne kadar özgürüz?’ yazısı Digital Age Mart 2014 sayısında yer alıyor.

1 2 3 4 5 6 7 8 9