ARAŞTIRMA

DigitalAge | 10.01.2017 - 15:31

İnternet kullanıcısını riske atan şifre hataları neler?

Kaspersky Lab araştırması, kullanıcıların kötü şifreler seçerek çevrimiçi güvenliklerini riske attığını gösteriyor

Kaspersky Lab Araştırması, çok sayıda internet kullanıcısını riske atan üç ortak şifre hatasını ortaya çıkarıyor: (1) İnsanlar birden fazla hesap için aynı şifreyi kullanıyor; yani bir şifre sızdırıldıysa birkaç hesap birden kırılıyor. (2) İnsanlar, kırılması kolay ve zayıf şifreleri kullanıyorlar. (3) İnsanlar, şifrelerini güvenli bir şekilde saklamayarak bir şifre sahibi olmanın gerektirdiği en temel şeyi yapmıyorlar.

Araştırma, çok sayıda insanın (neredeyse beşte birinin – %18) hesap hırsızlığı girişimiyle yüz yüze geldiğini, ancak pek azının etkili şifre seçerek şifre güvenliğini sağladığını gösteriyor. Örneğin, internet kullanıcılarının sadece üçte biri (%30) farklı çevrimiçi hesaplar için yeni şifreler oluşturuyor ve endişe verici bir biçimde her 10 kişiden biri ise bütün hesapları için aynı şifreyi kullanıyor. Bir şifrenin sızdırılması durumunda, bu kişilerin bütün hesaplarını saldırıya maruz kalma ve sömürülme riskine atılmış oluyor.

İnsanlar ayrıca, onları saldırılardan ve dolandırıcılıktan koruyacak kadar güçlü şifreler oluşturmuyorlar. Sadece yarısı (%47) şifrelerinde büyük ve küçük harf kombinasyonu kullanıyor ve üçte ikisi (%64) harf ve rakam karışımı kullanıyor. Bu, çevrimiçi bankacılık (%51), e-posta (%39) ve online alışveriş hesaplarının (%37) güçlü parolalara ihtiyaç olacağını düşünmelerine rağmen böyle.

Araştırma, insanların şifrelerini başkalarıyla paylaşarak ve onları hatırlamak için güvensiz yöntemler kullanarak özensiz davrandıklarını da gösteriyor. Neredeyse üçte biri (%28) yakın bir aile üyesiyle, onda biri de (%11) arkadaşlarıyla şifrelerini paylaşıyor ve böylece şifrelerin istemeden de olsa sızdırılmasına olanak sağlıyor. Beş kişiden biri de (%22), hatırlamalarına yardımcı olması için şifrelerini bir not defterine yazdıklarını belirtiyor.