Skip to main content

Türkiye’de internet kullanıcılarının yüzde 61’i online alışveriş ve para transferinde kendini güvende hissetmiyor

Kaspersky Lab ve B2B International tarafından gerçekleştirilen ankete göre; dünya genelindeki internet kullanıcılarının yüzde 49’u, çevrimiçi alışveriş yaparken ya da para transferi gerçekleştirirken kendilerini güvende hissetmiyor.

Türkiye’nin de yer aldığı çalışmaya göre; Türk kullanıcılarında bu oran yüzde 61.

Gerçekleştirilen çalışmadan öne çıkanlar:

  • Türkiye’de kullanıcıların yüzde 56’sı siber dolandırıcılığa karşı korunduklarını bilseler; çevrimiçi ödeme sistemlerini daha sık kullanacaklarını belirtiyor. Kullanıcıların bu tutumları göz önüne alındığında çevrimiçi ödeme hizmeti sağlayıcılarının güvenlik uygulamalarına güvenilmediği ortaya çıkıyor.
  • Anket sonuçları, Türkiye’de kullanıcıların yüzde 58’inin internette karşılaşabilecekleri finansal dolandırıcılıktan korktuklarını gösteriyor, Avrupa genelinde bu oran yüzde 62.
  • Siber dolandırıcılığa karşı koruma seviyesi, kullanıcıların e-mağaza veya finansal hizmet operatörü tercihini etkileyen önemli bir faktör: Türkiye’de ankete katılanların yüzde 60’ı finansal verileri korumak için ilave önlemler alan şirketleri tercih edeceklerini söyledi.
  • Birçok kullanıcı, ödeme sağlayıcıları tarafından sunulan korumaların yanı sıra kendi güvenlik önlemlerini uygulamaları gerektiğinin de farkında. Türkiye’de kullanıcıların yüzde 27’si finansal işlemlerin güvenliği konusundaki sorumluluğu tamamen bankalara verirken yüzde 24’ü yalnızca kendilerinin sorumlu olduklarına inanıyor.

Görsel: Shutter Stock