Skip to main content

Paylaşılan infografikte internet kullanan çocukların daha akıllı olduğunu gösteren dört işaret bulunuyor.

Dijital mecrada kitapların baskı materyallere göre daha iyi bir alternatif olup olmadığı henüz bilinmiyor. Ancak geçtiğimiz 10 yıl boyunca eğitim bilimciler dijital teknolojinin genel olarak öğrencilerin düşünme, yazma ve çalışma konusunda yeteneklerini geliştirdiğini bildirdiler.

Örneğin Stanford Üniversitesi 2006, 1986, 1930 ve 1917 yıllarında okula yeni başlayanların yazdıkları kompozisyonlarını kıyasladı. Bu çalışmanın sonucunda yazıların kalitesinin yıllar içinde geliştiği ve son yıllardaki yazıların fark edilir ölçüde daha uzun olduğunu ortaya çıkardılar.

İnternet güvenliği konusunda yazılım hizmeti veren AVG firmasının yaptığı bir çalışmaya göre; iki yaşındaki çocukların yüzde 90’ı online hafızaya sahip. Beş yaşına gelenlerin yarısı tablet veya internet bağlantılı cihaz kullanabiliyor. Yedi veya sekiz yaşındakiler de video oyunları oynayabiliyor.

WhoIsHostingThis internet sitesi ‘İnternet kullanan çocukların daha akıllı olduğunun 4 kanıtı’ (4 Ways the Internet is Making Kids Smarter) başlıklı infografiği yayımladı.

4-Ways-the-Internet

Gelişmiş kavrama yetisi

İnternet kullanan çocuklar; mantıklı problem çözme, hatırlama, eleştirel düşünme, soyutlama, anlama gibi kavrama yetilerini geliştirebiliyor.

Gelişmiş sosyal beceriler

E-posta kullanımı ve anında mesajlaşma, çocukların sosyal becerilerini güçlendirmede yardımcı oluyor.

İnternet kullanımı çocuklarda ayrıca okumaya karşı ilgiyi artırıyor, çocukların yazma yeteneğini geliştiriyor.

Ebeveyn olarak çocuğunuzun internetten en iyisini alması için ne yapabilirsiniz?

Çocuğunuzla birlikte internete girin.

Online mecrada genel kurallar oluşturun ve kurallara uymayanlara sonuçlarıyla yüzleştirin.

Kaynak: Digital Reader