Skip to main content

Microsoft, 25 yıllık tarayıcısı Internet Explorer’e olan desteğini gelecek yıl tamamen sonlandıracağını açıkladı.

Microsoft, 25 yıllık tarayıcısı Internet Explorer’e olan desteğini gelecek yıl tamamen sonlandıracağını duyurdu.

Internet Explorer ve Edge tarihe karışıyor

Google Chrome, Firefox ve Opera’nın gerisinde kalan ve kullanıcı sayısı yok denecek kadar az olan Internet Explorer için yolun sonu geldi. Şirketten yapılan açıklamada tarayıcının 17 Ağustos 2021’de sonlandırılacağı ifade edildi.

Microsoft’un blog sayfasından yaptığı açıklamaya göre, şirketin ikinci nesil tarayıcısı Edge ise 9 Mart 2021 tarihine kadar destek alacak. Bu tarihten sonra ise Chromium tabanlı yeni nesil Edge tarayıcısına geçilecek. Internet Explorer 17 Ağustos 2021‘de OneDrive, Outlook, Office 365 ve benzeri uygulamalarda kullanılamaz hale gelecek. Microsoft Teams kullanıcıları ise 30 Kasım 2020‘de Explorer 11 kullanamayacak.

Microsoft: ‘Internet Explorer’ tehlikeli olabilir

Microsoft, daha önce güncellemesini kestiği tarayıcısı Internet Explorer’ın yeni web standartlarını desteklemediğini belirterek kullanılmamasını önermişti. Konu hakkında açıklamada bulunan Windows siber güvenlik uzmanı Chris Jackson, Internet Explorer’ın uzun süredir güncelleme almadığını ve bundan dolayı da tehlikeli olabileceğini ifade ederek, geliştiricilerinin Internet Explorer’ı denetlemediği için bu tarayıcıyı terk etmenizi öneriyoruz” açıklamasında bulunmuştu.