Skip to main content

Xerox, internet ortamında yer alan görselleri, görüntüsüne göre bulan bir yazılım programı üzerinde çalışıyor

Günümüzde dijital ortamda yeni bir özellik olan  “fotoğrafla arama özelliği“ni şu anda mobil uygulamalar sahipleniyor. Örneğin; Android’de Google Goggles, iOS’ta CamFind uygulamalarında görsel arama yapabiliyorsunuz. 

Görsel tanımlama yazılımı, bilgisayarda veya internet üzerinde görsel ararken doğru görselleri bulmayı kolaylaştırıyor.

Görsel tanımlama yazılımı nasıl çalışıyor?

Xerox’un Fransa Grenoble AR-GE merkezindeki bilim insanlarının üzerinde çalıştığı yazılım programı, dijital ortamda yer alan görselleri, görüntüsüne göre tanıyıp buluyor ve sınıflandırıyor.

Geliştirilen bu yazılım, “generic” olarak betimlenen, bina, uçak, araba, hayvan, insan, kitap, masa, sandalye gibi binlerce objeyi görüntüsünden tanıyor.Görsel arama teknolojisi, görseli parçalara ayırarak tanımlama temeline dayanıyor. Görseli oluşturan her bir parçaya “patch” (yama) adı veriliyor. Yazılım, her bir obje için belli sayıda “patch”in yan yana olma koşulunu arıyor.

Örneğin; görselin bir araba görüntüsü olduğunu tanımlayabilmek için görsel üzerinde lastik “patch”ini, cam “patch’”ini, kapı “patch”ini ve far “patch”ini bir arada arıyor, sadece lastik “patch”ini gördüğü zaman buna araba demiyor, bunu lastik olarak tanımlıyor. Bilgisayar her bir obje için en az kaç “patch”i bulduktan sonra tanımlama yapabileceğini biliyor.

Eyfel Kulesi görsel araması

Örneğin, Eyfel Kulesi resimlerini internette aradığınızda karşınıza sadece eyfel.jpeg, eyfelkulesi.jpeg ve benzeri dosya isimli görseller gelmiyor. Görüntüsünde Eyfel olan tüm resim dosyalarını taramaya çalışıyor.

İnternet arama motorları görerek de arama yapacak

Bing, Google, Yahoo ve Yandex gibi birçok arama motoru yalnızca yazı (sözcük, cümle) bazlı bir arama yapabiliyor. Bu şekilde sosyal medyada yer alan ama dosya ismi ve etiketi, görseli tanımlamayan milyonlarca resim ve video, arama motorlarının kapsamının dışında kalıyor. Teknoloji kullanıma sunulduğunda, Facebook, Instagram, Twitter ve YouTube ileti ve dosyalarında aranan görsel ve videoların kolayca bulunması sağlanmış olacak.

Fotoğraf: Flickr kullanıcısı masine