Skip to main content

Zorlu Holding, Zorlu Performans Sanatları Merkezi, British Council ve Squidsoup’un oluşturduğu AltCity İstanbul projesi başvuruları bekliyor.

AltCity İstanbul, Zorlu Holding ve Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nin dijital dönüşüm üzerine oluşturduğu interaktif bir platform. AltCity İstanbul; Digi.logue  ve British Council işbirliğiyle ve Salford Quays merkezli dijital sanat programcıları Quays Culture ’ın yapımcılığını gerçekleştirdiği bir proje. Programın sanatsal yönetimini dijital medya ve ışık sanatlarında uzmanlaşan Birleşik Krallık merkezli bir dijital sanat grubu Squidsoup  üstleniyor.

Program, Türkiye’deki sanatçıların dijital sanat farkındalığını, günümüzde ve gelecekte dijital sanat projeleri üretme becerilerini ve bu konudaki işbirliği potansiyellerini artırmayı hedefliyor. Program ayrıca Türkiye’den sanatçılara, iki hafta süreyle tam zamanlı bir çalışmanın parçası olabilecekleri bir fırsat sunuyor.

AltCity İstanbul’a başvurular 24 Eylül’e kadar devam ediyor

Squidsoup iki farklı teknolojik yaklaşım kullanacak ve katılan sanatçılar bunların örneklerini sıfırdan üretebilme deneyimi kazanacaklar. Kullanılacak teknolojiler Squidsoup’un BLOOM ve SUBMERGENCE projeleri temel alınarak oluşturulacak. Squidsoup, fiziksel alan algısını ve anlamını değiştirmek ve yönetmek için yüzlerce hatta binlerce noktasal kaynaktan gelen kontrollü dijital ışıklar kullanıyor. Katılan sanatçılar, yaratıcı / teknik danışmanların yönlendirdiği ve desteklediği küçük gruplar halinde (3-6 kişi) çalışacaklar. İki haftanın sonunda katılımcı sanatçılar eserlerini Zorlu Performans Sanatları Merkezi’ndeki Digi.logue Space’de kendileri kurarak sergileme fırsatı bulacaklar.

AltCity İstanbul programına başvurular 24 Eylül’e kadar sürüyor. Ön elemenin ardından başarılı adaylar 10 Ekim’de açıklanacak ve program 23 Ekim’de başlayacak.