Skip to main content

Intel, 2017 yılında satın aldığı otonom sürüş teknolojileri şirketi Mobileye’ın halka arzını gerçekleştirecek. Şirketin 30 milyar dolar değerlemeye ulaşması bekleniyor.

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) yapılan bir başvuruya göre Intel, 2017 yılında 15,3 milyar dolara satın aldığı İsrail merkezli otonom sürüş teknolojileri şirketi Mobileye’ın ilk halka arzını (IPO) gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Bloomberg’e göre, IPO süreci ile birlikte Mobileye’ın piyasa değerinin 50 milyar dolara ulaşacağını düşünen Intel, daha sonra beklentisini düşürdü. Intel, Mobileye’ın değerinin 30 milyar dolara ulaşacağı kanısında.

Öte yandan, Mobileye’ın 2019 yılında 879, 2019 yılında 967 ve 2021 yılında 1,4 milyar dolar gelir getirdiği biliniyor.

1999 yılında Amnon Shashua ve Ziv Aviram tarafından kurulan Mobileye, “EyeQ çip üzerinde sistem” teknolojisi ile biliniyor. EyeQ, araçlarda otonom sürüş için bir beyin görevi görüyor. Ek olarak, EyeQ üzerinde yer alan Road Experience Management (REM) adlı program, EyeQ kullanan tüm araçlardan veri akışı sağlayarak yolların gerçek zamanlı olarak haritalanabilmelerine imkân tanıyor. Mobileye, EyeQ Ultra adlı gelişkin bir çip üzerinde çalıştığını bu yılın ilk aylarında duyurdu.

BMW, Nissan ve Volkswagen gibi otomotiv devlerine teknoloji sağlayan Mobileye, kendi otonom sürüş taksi hizmetini başlatmak üzere çalışmalar yapıyor. Şirket, bu yıl içerisinde Almanya’da otonom taksi, 2023’te ise sürçüşüz teslimat hizmetlerini başlatabileceği iddiasında. An itibarıyla New York’ta otonom araçları test eden Mobileye, Çinli otomobil üreticisi Geely ile Çin’de otonom sürüş özelliğine sahip araçların satışı için çalışmalar yürütüyor.

Intel, Mobileye’dan elde edilecek gelir ile çip üretimine daha fazla kaynak ayırmayı planlıyor. Bu yıl Ohio’da 20 milyar dolara bir çip fabrikası inşa etmeye başlayan şirket, geçtiğimiz yıl yine 20 milyar dolara Arizona da bir başka çip fabrikasının inşasına başlamıştı.

Kaynak: Intel’s self-driving company Mobileye files for an IPO – The Verge