Skip to main content

Instagram yöneticisi Adam Mosseri, uzun formatlı videoların platform için uygun olmadığını belirtiyor.

Instagram yöneticisi Adam Mosseri, paylaştığı bir videoda, platformun uzun formatlı videolara odaklanmayacağını açıkladı. Mosseri’ye göre uzun videolar, platformun temel kimliğini, yani “insanların arkadaşlarıyla bağlantı kurma” deneyimini zayıflatıyor.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Adam Mosseri (@mosseri)’in paylaştığı bir gönderi

Teknik olarak Instagram’da bir saate kadar olan videoları akışta görebildiğimizi söyleyen Mosseri, platformun daha önce IGTV ile uzun videoları teşvik etmeye çalıştığını ancak daha sonra uygulamayı kapattığını hatırlatıyor. Mosseri, şimdi kısa videoların ön planda olduğuna dikkat çekiyor.

Mosseri, Instagram’ın iki ana görevinin arkadaşlarınızla bağlantı kurmanıza ve ilgi alanlarınızı keşfetmenize yardımcı olmak olduğunu, bunun genellikle “kısa videolar aracılığıyla” gerçekleştiğini söylüyor. Bu iki görevin “simbiyotik” olduğunu, çünkü beğendiğiniz bir videoyu bir arkadaşınıza gönderebileceğinizi ve onun da bunu beğenebileceğini söylüyor.

Mosseri, “10 dakikadan uzun olan veya daha çok TV şovlarına benzeyen uzun formatlı videolar, Instagram’ın iki ana göreviyle daha az simbiyotik. Çünkü arkadaşlarınızdan daha az içerik görmenize, arkadaşlarınızla daha az etkileşimde bulunmanıza ve aslında o içeriği veya videoyu bir arkadaşınıza gönderme olasılığınızın daha düşük olmasına neden oluyor” diyor.

Görünüşe göre Instagram, uzun formatlı videolar yerine kısa videolara odaklanmaya devam edecek. Öte yandan TikTok ise uzun videoların sayısını artırmak için çalışıyor.

Kaynak: Instagram is sticking to short videos, says Adam Mosseri – The Verge