SOSYAL AĞLAR

Digital Age | 01.04.2022 - 17:26

Instagram’dan DM’lere bir dizi yenilik

Instagram CEO’su Adam Mosseri, 2022 yılında özel mesajların Instagram’ın önemli odak noktalarından biri olacağını belirtmişti.

Instagram CEO’su Adam Mosseri, geçtiğimiz yılın sonunda Instagram direkt mesajların pek çok yeni özelliğe kavuşacaklarını açıklamıştı. Sıklıkla yeni özellik duyurusunda bulunan Instagram, Mosseri’nin söz verdiği gibi özel mesajlara yeni özellikleri entegre etmeye başladı.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Adam Mosseri (@mosseri)’in paylaştığı bir gönderi

Instagram’ın DM’lere dahil ettiği özellikler şunlar:

Müzik paylaşımı: Apple Music, Amazon Music ve Spotify ile entegre olacak olan Instagram, kullanıcılarının birbirlerine 30 saniyelik şarkı kesitleri göndermelerine izin verecek.

Gezinirken mesaj yanıtlayabilme: Uygulama, kullanıcılarına içerik akışlarında gezerken mesaj yanıtlama imkânı sağlayacak.

Hızlı gönderme: Kullanıcılar bir içeriği yakın arkadaşlarına göndermek istediklerinde tek yapmaları gereken paylaş butonuna basılı tutmak ve mesajı göndermek istedikleri kişiyi seçmek olacak. Böylece kullanıcılar içerik akışından ayrılmadan en yakın arkadaşlarına içerikleri gönderebilecekler.

Durum: Instagram gelen kutusu üzerinde yer alacak olan durum bildirimi ile kimlerin çevrimiçi olduğu görülebilecek.

Sessiz mesajlar: Mesaj gönderdiği kişileri rahatsız etmek istemeyen kullanıcılar, paylaştıkları mesajın sonuna “@silent” ekleyerek bu mesajların karşıya sessiz bir şekilde ulaşmasını sağlayabilecekler.

Lo-fi sohbet teması: Instagram direkt mesajlar üzerinde gerçekleşen konuşmalarda şehir ve kedi görüntüsüyle oluşturulmuş bir tema kullanılabilecek.

Anketler: Instagram kullanıcıları mesaj gruplarında anket düzenleyebilecekler.

Bu özellikleri kullanmak isteyen Instagram kullanıcılarının Instagram ve Messenger’ın entegrasyonunu sağlayan ve 2020 yılının Eylül ayında kullanıma sunulan platformlar arası mesajlaşma özelliğini aktifleştirmeleri gerekiyor. TechCrunch, Messenger entegrasyonu aktifleştirilmediği takdirde bu özelliklerden sadece müzik paylaşımı, sohbet teması ve hızlı göndermenin kullanılabileceğini aktarıyor.

Kaynak: Instagram upgrades its DM inbox with music sharing, statuses, polls, silent messages and more – TechCrunch