Skip to main content

Instagram, en temel özelliklerinden birini değiştirme kararı aldı. Platformun yeni özelliği ile kullanıcılar fenomen olma stresinden uzak bir deneyim yaşayacak.

Popüler paylaşım platformu Instagram, hayatımıza girdiği günden itibaren popüler olmak adına, özellikle paylaşımların daha çok beğeni alması için türlü stratejilerin uygulandığı fenomen odaklı bir yapıya evrilmiş durumda.  Instagram’da daha önce de sizlere duyurduğumuz uygulamalarda gizli özellikleri test sürecinde keşfetmesiyle ünlenen Jane Manchun Wong tarafından ortaya çıkarılan yeni sızıntıda, Instagram’ın gizli beğeni sayısı özelliği üzerinde çalıştığı görülüyor.

Platformdaki yeni sızıntıda, kullanıcı kendi paylaştığı fotoğrafa ne kadar beğeni geldiğini görebiliyor ancak takip eden kullanıcılar paylaşımın ne kadar beğeni aldığını göremiyor.

Instagram’da artık beğeni sayısı görülemeyecek

Instagram, kullacıların belki de platformdaki başlıca amaçlarından biri olan beğeni sayısını, yeni uygulama ile birlikte rafa kaldırıyor. Platform konuyla ilgili açıklamasında, henüz kodlarda gizli olan yeni özelliğin henüz test aşamasında olmadığını belirtti. “Şu an test sürecine başlamadık ancak platformun kullanıcı üstündeki baskısını azaltacak yöntemler üzerine çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Instagram kullanıcılarının geneli, Instagram’ı aktif olarak takip etse de paylaşımlarının az beğeni almasından rahatsızlık duyarak daha az paylaşım yapıyor veya paylaşımını daha sonra siliyor. Instagram gizli beğeni sistemiyle, kullanıcılarının fenomen olma stresinden uzak bir deneyim yaşamasını amaçlıyor.

Görsel kaynak: Techcrunch