Skip to main content

Yayıncıların bir süredir beklediği, Instagram’da bağış toplamaya olanak sağlayan yeni özellik kullanıma sunuldu.

Tüm dünyanın coronavirus salgınıyla mücadelesini sürdürdüğü bu dönemde, Facebook canlı yayında bağış toplama konusuna verdiği desteği artırıyor. Bu kapsamda Instagram, kullanıcıların canlı yayınlarda bağış toplamasına olanak sağlayan yeni özelliğini yayınladı. Peki sistem nasıl çalışıyor?

Instagram’da canlı yayında bağış toplanabilecek

Facebook tarafından duyurulan yeni proje ile Instagram, kullanıcıların canlı yayınlarda bağış toplamasına olanak sağlayacak. Bu özellikle birlikte toplanan bağışların tümü, doğrudan kâr amacı gütmeyen kuruluşlara bağışlanacak.

Instagram’da canlı yayında bağış toplama aracı oluşturmak için ilk olarak Ana Sayfa’nın sol üst köşesindeki Canlı Yayın butonuna dokunmak gerekiyor. Sayfada önce bağış toplama aracı, ardından da destelenmek istenen yardım kuruluşu seçilerek canlı yayına başlanabiliyor. Bağış kampanyasını kaç kişinin desteklediğini ve toplanan para miktarını gerçek zamanlı takip etmek için ‘Görüntüle’ seçeneğine dokunmak gerekiyor. Bununla birlikte bağış yapan kişilere teşekkür etmek için de ‘El Salla’ ikonuna dokunmak yeterli oluyor.