SOSYAL AĞLAR

Digital Age | 24.06.2022 - 11:48

Instagram gençlerin yaşını belirlemek için yapay zekâdan yararlanacak

Instagram, 18 yaşından büyük olduğunu belirten kişilerin yaşını belirlemek için video selfie’leri yapay zekâ ile inceleyecek.

Instagram tarafından dün yapılan bir açıklamaya göre, şirket gençlerin yaşlarını belirlemek için iki yeni yöntem üzerinde çalışıyor.

Bu yöntemlerden biri, bir yapay zekâ tarafından incelenecek olan video selfie’ler. Instagram, yaş alanını düzenlemek isteyen kişilerin 18 yaşından büyük olduklarını belirtmeleri halinde onlardan video selfie çekmelerini isteyecek, çekilen videolar Yoti adlı biyometrik ve kimlik teknolojileri üreten bir İngiliz şirketi tarafından geliştirilen yapay zekâ tarafından incelenecek. Instagram, bu incelemenin sadece yaş belirlemede kullanılacağının altını çiziyor.

Instagram, uygulamada hesap açabilmek için yaş alt sınırının 13 olduğunu, 13 ila 17 yaş arasındaki gençlerin yaşlarına uygun olmayan içeriklere maruz kalmamaları için yaş belirleme seçeneğinin eklendiğini belirtiyor.

İkinci yöntem ise kullanıcının karşılıklı olarak takipleştiği kişilerden yaş doğrulaması istemek. Instagram, bir kullanıcının karşılıklı olarak takipleştiği üç kişiyi seçmesine imkân sağlayacak. Seçilen kişilere kullanıcının yaşı için çeşitli seçenekler sunulacak. “13 yaş altı”, “13-17 yaşında”, “18-20 yaşında” ve “21 yaşında veya daha büyük” gibi seçenekler bu üç kişiye sunulacak, verilen cevaplara göre kullanıcının yaşı belirlenecek. Üç kullanıcının da aynı seçeneği işaretlemesi gerekecek.

Instagram’ın kullanıcılarının yaşını belirlemede kullandığı üçüncü yöntem ise kimlik fotoğraflarının sisteme yüklenmesi.

Kaynak: Instagram Rolls Out Face Recognition for Teen Age Verification – Gizmodo