GERÇEK ZAMAN

Erdem Akın Temel | 07.07.2022 - 12:21

İngiltere Başbakanı Boris Johnson istifa ediyor

İngiltere beş bakanın ve onlarca hükümet görevlisinin istifasını konuşurken Başbakan Boris Johnson’ın istifa edip etmeyeceği merak ediliyordu. Johnson istifa kararı aldı.

Yıllar süren eleştirilere rağmen koltuğunu korumayı başaran İngiltere Başbakanı Boris Johnson, son krizden sonra istifa kararı aldı. İktidarda olan Muhafazakâr Parti’nin lideri konumunda bulunan Johnson’ın istifası sonrası kendisinin geçici olarak başbakanlık görevini yürüteceği, sonbahara kadar yerine yeni bir liderin seçileceği konuşuluyor.

Johnson’ın Chris Pincher hakkındaki taciz suçlamalarını bildiği ve buna rağmen Pincher’ı Muhafazakâr Parti’nin parlamento grup yöneticiliğine getirdiği konuşuluyordu. Pincher hakkında çıkan haberlerin ardından 5 bakan ve 50’den fazla hükümet görevlisi istifa etti.

Maliye Bakanı Rishi Sunak, Sağlık Bakanı Sajid Javid, Eğitim Bakanı Michelle Donelan, Kuzey İrlanda’dan Sorumlu Devlet Bakanı Brandon Lewis ve Galler’den Sorumlu Devlet Bakanı Simon Hart istifa edenler arasında. Bu isimlerin yerine gelen isimlerden bazıları Johnson’ı istifaya çağırmışlardı.

Bütün gözler Downing Sokağı 10 Numara’da bulunan Başbakanlık Ofisi’ne çevrildi. BBC Politika Editörü Chris Mason, Johnson’ın sonbahara kadar görevde kalmasının ne kadar sağlıklı olduğunun sorgulandığını aktaran bir yazı kaleme aldı.

Kaynak: Boris Johnson istifa ediyor – BBC