Skip to main content

Geçtiğimiz yıl COP26’ya ev sahipliği yapan İngiltere, 30 yılın ardından ilk kez bir kömür madeninin açılmasına onay verdi. Bu karar, hem siyasi çevrelerde hem de madenin inşa edilmesi planlanan bölgede itirazlara neden oldu.

Whitehaven, Cumbria’da inşa edilecek olan kömür madeni, İngiltere’ye 165 milyon pounda mal olacak. 500 kişiye iş imkânı sağlayacak olan madenin inşasının iki yıl süreceği, inşa süreci sonlandıktan sonra madende senede 2,8 milyon kok kömürü üretileceği öngörülüyor. Özellikle çelik üreticilerinin rağbet göstereceği söylenen kömürün çoğu ihraç edilecek. İngiltere’de ve diğer Avrupa ülkelerinde çelik üreticilerinin kömürden uzaklaşması, üretilecek olan kömürün hangi ülkelere ihraç edileceği sorusunu ortaya çıkarıyor.

Devlet Bakanı Michael Gove tarafından onaylanan kömür madeninin yıllık karbon salımının 400 bin ton seviyesinde olacağı, bu miktarın 200 bin aracın karbon salımına eşit olduğu da konuşulanlar arasında. Öte yandan, İngiliz hükümeti 2049’da faaliyeti durdurulacak olan bu madenin İngiltere’nin iklim hedefleri dahilinde inşa edilebilir ve işletilebilir olduğunu aktarıyor. Zira İngiltere, 2050 yılına kadar net sıfır karbon salımına ulaşmayı hedefliyor. İngiliz hükümetinin bir diğer iddiası ise çelik üretiminde kullanılan kömürün bu madenin inşasına bakılmaksızın yaklaşık aynı seviyede devam edeceği. Hükümet, bu maden inşa edilmediği takdirde gereken kömürün ithalat yoluyla elde edileceğine dikkat çekiyor.

Geçtiğimiz yıl Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’na (COP26) ev sahipliği yapan İngiltere’de bu karara itirazlar sürüyor. Siyasi çevrelerden hükümete sürdürülebilir politikaları destekleme çağrısı yapılırken, Cumbria’da küçük çaplı protestolar düzenleniyor.

Kaynak: UK’s first new coalmine for 30 years gets go-ahead in Cumbria – Guardian