Skip to main content

Çapul kelimesi ingilizceye chappulling olarak uyarlanarak sosyal medyada büyük yankı uyandırdı.  Sosyal medyada çok konuşulan ve sayesinde yaratıcı çalışmaların ortaya çıkarıldığı yeni kelime, chappuling oldu. Çapulcu kelimesinin mizahi kullanımını en…

Çapul kelimesi ingilizceye chappulling olarak uyarlanarak sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. 
Sosyal medyada çok konuşulan ve sayesinde yaratıcı çalışmaların ortaya çıkarıldığı yeni kelime, chappuling oldu. Çapulcu kelimesinin mizahi kullanımını en son Bloomberg HT kanalında Kelime Oyunu’nda görmüştük. 
İngilizce Türkçe sözlük Zargan.com chappul’u sözlüğüne taşıdı. Zargan’da chappul kelimesini aradığınızda üç kelime anlamıyla karşılaşıyorsunuz. Chappulling olarak görünen kelimenin anlamları hakkını aramak, insan yerine konmayı talep etmek ve baskıya direnmek olarak yer alıyor. 
Hakkında YouTube üzerinde yaratıcı çalışmalara yer verilen bu kelime sosyal medyaya geniş yankı buldu. Direnişin mizahi boyutuna değinmek isteyen İngilizce öğretmenleri de desteğini YouTube üzerinden paylaştıkları videoda gösterdi.
 
ABD’li elektro pop müzik grubu LMFAO’nun ‘Everyday i’m shuffling’ şarkısına uyarlanan ‘Everday i’m chappulling’ ‘chappuling’ kelimesinin cümle içindeki kullanımın ilk örneği denilebilir. YouTube üzerinde izlenme sayısı 30 bini geçen Everyday I’m Çapuling videosu paylaşıldı.

Son olarak Chappulling kelimesi Urbandictionary ve Wikipedia‘da yer verildi. Wikipedia’ya göre chapulling kelimesi İngilizce’nin yanında Almanca ve Fransızca dillerine de geçmiş durumda.