ETKİNLİK

H.Kerem Fındık | 22.02.2017 - 09:43

İngiliz hükümetinden fintech konferansı

İngiliz hükümetinden düşen fintech yatırımlarına karşı konferans.

İngiliz hükümeti fintech yatırımlarını artırmak için 12 Nisan’da uluslararası bir konferansı düzenleyeceğini açıkladı. International FinTech Conference adındaki etkinlikte yerli ve yabancı yatırımcılar ile İngiliz fintech girişimlerinin bir araya getirilmesi hedefleniyor. Konferans kapsamında İngiliz hükümetinden bakanlar, fintech sektöründen üst düzey yetkililer ve girişim sermayesi şirketleri ile finansal servis örgütleri katılarak görüşlerini paylaşacak. Etkinlikte ayrıca hükümet, Finans Piyasası Düzenleyici Kurumu (FCA) ve British Business Bank (Türkiye’deki Halkbank’ın muadili denebilir) tarafından yatırımcılar için panel, sohbet ve atölye çalışmaları da düzenlenecek.  Bununla birlikte İngiliz fintech girişimleri bir sergi alanında ürün ve çözümlerini tanıtma fırsatı bulacak. Etkinliğin yıllık konferansa dönüştürülmesi planlanıyor.

İngiliz hazinesinin etkinliğe ilişkin açıklaması

Etkinliğe ilişkin görüşlerini paylaşan İngiltere Hazinesi’nden Simon Kirby, “Hükümetimiz, Londra’nın finansal inovasyondan en yeni teknolojilere liderlik etmesi konusunda kararlı. Bu nedenle fintech konusunda yeni bir yıllık konferansa ev sahipliği yaparak, hızlı gelişme gösteren bir sektörde yatırımların artırılması için çalışıyoruz” diyor. Kirby etkinlik sayesinde yüzlerce İngiliz fintech girişimiyle dünyanın çeşitli bölgelerinden yatırımcıların bir araya geleceğini söylüyor ve bu şekilde İngiltere’nin küresel fintech başkenti konumunu güçlendirmek istediklerini kaydediyor.

Öte yandan, şu noktaya da değinmek gerekiyor: Konferansın düzenleme kararının Mart 2016’da Ernst&Young’ın fintech sektörüne dair raporun yayımlanmasının ardından alınması anlamlı bulunuyor. Zira, raporda İngiltere’nin 2015’te 524 milyon pound fintech yatırımı aldığı belirtiliyordu. İngiltere bu rakamla Kaliforniya (3,6 milyar pound) ve New York’un ardından (1,4 milyar pound)  geliyordu. Konferansla uluslar arası yatırımcıların cezbedilerek bu farkın kapatılması amaçlanıyor.

Konferans hakkında bilgi için bu linke  bakabilirsiniz.