Skip to main content

Resmi Gazete’de yayınlanan düzenleme kapsamında, 1 Mart 2021’den itibaren reklam hizmeti alımlarında 10’da 3 oranında KDV tevkifatı (kesinti) yapılacak.

E-ticaretin olmazsa olmazı sosyal medya ağlarında, birçok marka Influencer’lar ile çalışıyor. Reklam ve pazarlama faaliyetlerinde aktif rol alan Influencer hizmetleri yeni düzenleme ile KDV tevkifatı kapsamına alındı.

Influencer’lara reklam hizmeti alımlarında 3/10 oranında KDV

Resmi Gazete’de yayınlanan düzenleme kapsamında, 1 Mart 2021’den itibaren reklam hizmeti alımlarında 10’da 3 oranında KDV kesintisi yapılacak.

Influencer pazarlamasının pandemiyle birlikte markalar açısından daha da önem kazandığı bu dönemde artık YouTuber’lar gibi Influencer’lar da vergi ödeme yükümlülüğüne sahip olacak.

“Reklam içeriği”, “sponsorlu” ya da “ürün tanıtımı” gibi bilgilendirmelerle paylaşılması gereken reklam içeriklerinden elde edilen gelirler, 193 Sayılı Gelir Vergisi Kanunu’na tabii olacak.

YouTuber’lar da 201 liralık gelir için her ay 64 lira damga vergisi ödeyecek

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın başta YouTube olmak üzere sosyal medyada içerik üretip para kazanan içerik üreticileri hakkında Google Ireland’ın Türkiye’deki gerçek kişilerin banka hesaplarına yaptığı ödemeler üzerinden geriye dönük 5 yıllık vergi incelemeleri başlattığını sizlere aktarmıştık.

Yeni gelişmeler ışığında, bir defaya mahsus 201 lira gelir elde eden YouTuber, hiç gelir elde etmese dahi her ay boş KDV beyannamesi vererek 64 lira 10 kuruş damga vergisi ödeyecek. Ayrıca, 30 lira 15 kuruş gelir vergisi ile birlikte, Gelir Vergisi Beyannamesi için 97 lira 20 kuruş, ekindeki işletme hesabı özeti için 35 lira 80 kuruş damga vergisi ödeyecek, SM veya SMMM için aylık muhasebeci ücreti ödeyecek.