Skip to main content

incehesap.com’un verdiği bilgilere göre geçen yılın aynı dönemine kıyasla dizüstü bilgisayar yüzde 82, kulaklık-mikrofon yüzde 78 ve monitör satışları ise yüzde 63 oranında artış gösterdi.

incehesap.com, 2020 yılı rakamlarını açıkladı. Pandemi nedeniyle evden çalışma ve online eğitimin öne çıktığı bu süreçte en çok tercih edilen ürünlerin başında dizüstü bilgisayar, kulaklık-mikrofon ve monitör geldi.

Geçen yılın aynı dönemine oranla oranla dizüstü bilgisayar yüzde 82, kulaklık-mikrofon yüzde 78, monitör yüzde 63 ve klavye satışları da yüzde 45 artış gösterdi. Markanın bu dönemdeki toplam cirosu gerçekleşen satışlarla bir önceki yıla oranla yüzde 90 artarken, toplam ürün satışı da geçen yıla oranla yüzde 36 seviyesinde artış gösterdi.

Bu dönemde; bilgisayar kasaları, anakart ve işlemci gibi bileşenlerin satışı da artmaya devam etti. Anakart satışları 2,5 kat artış gösterirken; bilgisayar kasalarının 2,4 işlemci satışlarının ise 2 kata varan oranlarda arttığı görüldü.

Sayfa görüntülenme sayısı 2,4 kat arttı

Teknoloji alışverişine yönelen tüketicilerin demografik verileri incelendiğinde kadın kullanıcıların sayısındaki artış da dikkatlerden kaçmadı. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla incehesap.com’u ziyaret eden kadın ziyaretçilerin oranı yüzde 70 arttı. Toplam kullanıcı sayısı yüzde 40 oranında artarken, sayfa görüntülenme sayısı da 2,4 kat artış gösterdi.

En çok trafik artışı Konya’da

Bu dönemde Konya (yüzde 104), Kayseri (yüzde 88) ve Kocaeli (yüzde 74) incehesap.com’un trafik artış oranının en çok yükseldiği iller arasında yer aldı.Beş büyük il arasında ise trafiğin en çok arttığı iller; Bursa (yüzde 40), Adana (yüzde 38), İstanbul (yüzde 33), Ankara (yüzde 32) ve İzmir (yüzde 25) oldu.

Mobilin yükselişi devam ediyor

Veriler, pandemi döneminde evde geçirilen sürenin artmasına rağmen kullanıcıların mobil cihazlarını daha çok kullanmaya devam ettiklerini de gösterdi. Bu dönemde incehesap.com’un mobil cihazlar üzerinden edindiği trafik yüzde 39 artış gösterirken, kullanıcıların yüzde 65’inin siteyi mobil cihazlarıyla ziyaret ettiği görüldü. PC Toplama Sihirbazı’nın sayfa görüntülenme sayısı ise 2,2 kat artış gösterdi.