Skip to main content

IMF’ye göre yapay zekâ işlerin yüzde 40’ını etkileyecek ve eşitsizliği daha da kötüleştirecek.

Uluslararası Para Fonu (IMF) İsviçre’nin Davos kentinde bugün başlayan Dünya Ekonomik Forumu öncesi yapay zekâya dair bir analiz yayımladı.

Yaptığı analizde yapay zekânın yaygınlaşmasının faydalarını ve risklerini mercek altına alan IMF’ye göre, yapay zekâ teknolojisi, dünya çapında tüm işlerin yaklaşık yüzde 40’ını etkileyecek.

X paylaşımında “Yapay zekâ dünyayı ele geçirdi” diyen IMF Başkanı Kristalina Georgieva, yapılan çalışmada “yapay zekânın genel eşitsizliği daha da kötüleştireceğini” ve ülkelerin “teknolojinin sosyal gerilimleri daha da körüklemesini önlemek” için konuyu ele almaları gerektiğini söyledi.

Yapılan çalışmada IMF, yapay zekânın gelişmiş ekonomilerdeki işlerin büyük bir bölümünü, yani yaklaşık yüzde 60’ını etkileyeceğini söyledi. Söz konusu örneklerin yarısında çalışanlar, üretkenliklerini artırmak için yapay zekadan faydalanabiliyor.

Diğer durumlarda ise yapay zekânın, şu anda insanlar tarafından yürütülen temel görevleri yerine getirme becerisine sahip olacağını öne süren IMF’ye göre bu durum iş gücüne olan talebi azaltarak ücretleri etkileyebilir ve hatta işleri ortadan kaldırabilir.

IMF yapay zekâ teknolojisinin düşük gelirli ülkelerdeki işlerin sadece yüzde 26’sını etkileyeceğini öngörüyor.

Georgieva’ya göre bu ülkelerin birçoğu yapay zekâdan yararlanacak altyapıya ya da kalifiye iş gücüne sahip değil ve bu durum da zaman içinde teknolojinin ülkeler arasındaki eşitsizliğini daha da kötüleştirebilir.

Yaptığı analizde yapay zekâyı benimseyen yüksek gelirli ve genç çalışanların ücretlerinde orantısız bir artış görülebileceğini ifade eden IMF’ye göre daha düşük gelirli ve daha yaşlı işçiler ise geride kalabilir.

Georgieva, “Ülkelerin kapsamlı sosyal güvenlik ağları oluşturması ve savunmasız işçiler için yeniden eğitim programları sunması çok önemli. Bunu yaparak, yapay zekâ geçişini daha kapsayıcı hale getirebilir, geçim kaynaklarını koruyabilir ve eşitsizliği azaltabiliriz” dedi.

Kaynak: AI to hit 40% of jobs and worsen inequality, IMF says – BBC