Skip to main content

Resmi Gazete‘de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararına göre Türk vatandaşların yurtdışından yanlarında getirdikleri cep telefonları için ödenecek harç ücretinde yeniden değişiklik yapıldı.

Yurtdışından getirilen telefonların kullanılabilmesi için ödenen harç tutarına yeniden zam geldi. 2017 yılında 149.20 TL olan kayıt ücreti, 2018’de 170.70 TL olarak yenilenmişti. 170 TL olan IMEI kayıt ücreti önce 500 TL, devamında üç kat zamlanarak 618 TL olmuştu. Resmi Gazete‘de yayınlanan yeni Cumhurbaşkanlığı kararına göre kayıt ücreti 1.500 TL olacak.

Neredeyse 2 kattan daha fazla bir artışın yaşandığı IMEI kayıt ücretinde, 1.500 TL‘lik fiyat etiketi pek çok modeldeki avantajı ortadan kaldıracak. Bu da yurt dışından telefon satın alıp, IMEI kayıt yaptırmayı tercih edenlerin sayısını epey azaltacak gibi gözüküyor.

Yakın zamanda hatırlanacağı üzere, yurda giriş yapan pasaport sahipleri getirdikleri telefonları sadece kendi adlarına kayıtlı hatlar üzerine açtırabiliyordu. Ayrıca pasaport kayıt hakkı iki yıldan üç yıla çıkarıldı.