Skip to main content

Betül Mardin’in 30 yıl önce kurduğu Türkiye’nin ilk ajanslarından Image PR bugün kapandı.

1987 yılından bu yana faaliyet gösteren Image Halkla İlişkiler kapanma kararı aldı. Image Halkla İlişkiler, İmaj İletişim Grubu’nun bir üyesi olmakla birlikte, şirketin kurucu ortakları arasında Betül Mardin ve Canan Noyan yer alıyor.

Betül Mardin‘in kurucusu olduğu Türkiye’de halkla ilişkilerin temellerini atan şirketin kapanmasına ilişkin net bir açıklama yapılmadı ancak kararın arkasında mali sıkıntıların etkisi olduğu düşünülüyor.

1927 yılında doğan Betül Mardin, 1946 yılında İstanbul Amerikan Koleji’nden mezun oldu. 1957’de gazeteciliğe başladı. 1967 yılında Londra’da gerçekleşen bir BBC Eğitim kursunu tamamladı. 1968 yılında Ankara’da TRT Oyun Bölümü’nü kurdu. Aynı yıl TRT’den ayrıldı. Türkiye’de yeni oluşmakta olan Halkla İlişkiler mesleğinin öncülerinden oldu. Çeşitli kuruluşların halkla ilişkiler sorumluluğunu üstlendi. Uzmanlaşmak amacı ile 1971-1974 yıllara arasında Londra’da çalışmalarını sürdürdü. Dönüşünde Türkiye Halkla İlişkiler Derneği başkanlığını yürüttü. 1976–1982 yılları arasında Türkiye’nin uluslararası arenada tanıması için çalışmalar yaptı. Avrupa Halkla İlişkiler Dernekleri Konfederasyonu (CERP) ile Uluslararası Halkla İlişkiler Derneği (IPRA)’ya üye oldu. Bu kurumlarda aktif görevler üstlendi. 1995 yılında IPRA başkanı seçildi. İki yıl sonra ‘üstat’ anlamına gelen ‘Member Emeritus’ ünvanını kazandı. IPRA Geçmiş Başkanlar Konseyi’ne başkan seçildi.

1969 yılında İstanbul Üniverstesi İletişim Fakültesi’nde Radyo ve Televizyon programcılığı dersi verdi. 1975 yılından itibaren Boğaziçi Üniverstesi Turizm Bölümü’nde ve İstanbul Üniverstesi İletişim Fakültesi’nde Halkla İlişkiler konusunda dersler verdi. 1997 yılından beri İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde öğretim üyesidir.

1998 yılında Anadolu Üniversitesi tarafından iletişim konusunda fahri doktor ilan edildi. Bir çok ulusal ve uluslararası ödül aldı. Amerika Halkla İlişkiler Derneği’nin (PRSA) Halkla İlİşkiler Yaşamboyu Başarı 2005 Atlas Ödülü’nü aldı.

Aktif iş yaşamına ortaklarıyla birlikte 1987 yılında kurduğu IMAGE ve Strateji Tanıtım Şirketlerinin Onursal Başkanı olarak devam ediyordu.